CZYTAMY

CZYTAMY

Szukaj na tym blogu

piątek, 14 czerwca 2013

LEKCJA 2: Czym zacząć fotografować? - kilka słów na temat sprzętu


Jaki aparat?

Moda na fotografię dziecięcą nie mija, wręcz odwrotnie, przybywa jej fanów i entuzjastów. Co za tym idzie, coraz więcej mówi się na temat wyboru sprzętu, na temat jego zalet i wad. Amatorzy, bez doświadczenia i wiedzy na temat sprzętu, bardzo często sięgają po niemal profesjonalny, drogi aparat.

  
   

Lustrzanka cyfrowa

Jeśli masz w planach zakup takiego aparatu – zastanów się, czy będziesz mieć na tyle dużo czasu i cierpliwości, aby nauczyć się jego obsługi tak, aby móc w pełni wykorzystać sprzętowe możliwości. Prawdziwa frajda jest wtedy, kiedy fotografujemy w trybie manualnym – mamy wtedy większą kontrolę nad tym, co chcemy pokazać i końcowy efekt w dużej mierze zależy od nas samych.

Nie mniej jednak, jeśli jesteśmy świadomi takiego zakupu – zapewniamy sobie komfortowy start i jednocześnie możliwość rozbudowy sprzętu w przyszłości (to zaleta lustrzanek cyfrowych)

Decydując się na konkretny rodzaj aparatu, musimy brać pod uwagę również inne kwestie:
   

Szybkość

Fotograf dziecięcy musi być „szybki i zwinny jak strzała”. Dlaczego? Każdy, kto pracował kiedykolwiek z dziećmi lub takowe posiada doskonale zna odpowiedź na to pytanie.

Szybki aparat to taki, który bez problemu nadąży za dzieckiem. Oczywiście, nie mam tu na myśli sprzętu reporterskiego :) Warto jednak zapoznać się z ofertą aparatów, umożliwiających fotografowanie z funkcją AF-C (ciągłe ustawianie ostrości). Zdjęcia zapisywane zostają natychmiast po naciśnięciu spustu migawki.
   

Zdjęcia seryjne

Bardzo przydatna jest również możliwość wykonywania zdjęć seryjnych. Przekonacie się sami, dzieci są na tyle szybkie i z reguły nieprzewidywalne, że fotografowanie seryjne niejednokrotnie pomoże nam „uratować ujęcie”.


Wygoda i komfort

Lustrzanki cyfrowe zapewniają nam bardzo fajną jakość zdjęć, ale niestety - nie należą do aparatów lekkich i wygodnych w noszeniu. Warto jest zatem zaopatrzyć się w wygodny, gruby, miękki i dość szeroki pasek do aparatu. Pozwoli on na wygodne powieszenie aparatu na szyi i zminimalizuje dyskomfort spowodowany jego ciężarem.

Na rynku dostępne są również opaski nadgarstkowe i przeróżnego rodzaju uchwyty – wybór jest tu już bardzo indywidualną sprawą.

 
Aparat kompaktowy

Jeśli jesteśmy zwolennikami małych, kieszonkowych aparatów, warto zainwestować w dobrej klasy aparat kompaktowy. Najlepsze są takie, które pozwolą na szybkie zmiany parametrów fotografowania, bez konieczności odrywania oka od wizjera.
  
   

Co dalej?

Niezależnie od tego, jaki aparat wybierzesz, najważniejsze jest uzbrojenie się w cierpliwość oraz ćwiczenia :) Tak, tak – im więcej zdjęć zrobisz, tym lepiej poznasz sprzęt, jakiego używasz. To pierwsze kroki do wykonania naprawdę fajnych zdjęć.

 
    
Marta Panuś
mama 2-letniej Zuzi, fotograf, właścicielka PanusStudio
  
http://panusstudiophoto.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się nasz tekst? Nie zgadzasz się z nim? Napisz nam o tym!