CZYTAMY

CZYTAMY

Szukaj na tym blogu

środa, 19 czerwca 2013

Meksyk na Widnokręgu


Katarzyna Węgierek jest jedną z trzech współzałożycielek Wydawnictwa Widnokrąg, a jednocześnie autorką wydawanych przez nie tytułów. Spod jej pióra wyszły jak na razie dwie książki "Z notatnika młodego podróżnika. Pojazdy i nie tylko" oraz "Apetyt na Meksyk". Obydwie dla dzieci stanowią swoistą podróż palcem po mapie. Podróż, w czasie której dowiedzieć można się, wielu ciekawych, choć zdecydowanie nietypowych rzeczy. Takich, których trudno by szukać w szkolnych podręcznikach. Nic dziwnego, że Pani Kasia tak bardzo broni się przed nakładaniem im etykiety "książek edukacyjnych". Przekonajcie się o tym samodzielnie. Zapraszam do lektury krótkiego wywiadu z Panią Kasią przeprowadzonego przez nasz portal.

DZIECIO-mamia: Pani Kasiu, czy mogłaby mi Pani opowiedzieć trochę o Waszym wydawnictwie? Zaczęło się od trzech mam – same tworzyłyście i wydawałyście. Czy wciąż tak jest? Co się zmieniło od czasu wydania pierwszej Pani książki zatytułowanej „Pojazdy i nie tylko”?

Katarzyna Węgierek: Nadal jesteśmy 3 i wciąż mamy wielką chęć i ogromną pasję do tworzenia książek. Od tamtej pory wydałyśmy już 5 książek, a w przygotowaniu są kolejne 4. Nabywamy doświadczeń i rośniemy – powoli, ale skutecznie.

DZIECIO-mamia: Wasze książki poszerzają dziecięcą wiedzę o świecie – geografii, zwyczajach, kulturze. Nazwa Widnokrąg jest doskonałym odniesieniem do tego typu twórczości. Co pokierowało Was w tę właśnie stronę?

Katarzyna Węgierek: Rynek książki dziecięcej stale się rozwija i naprawdę jest już w czym wybierać. Niemniej są jeszcze pewne luki i jedną z nich właśnie dostrzegłyśmy i postanowiłyśmy zapełnić: książki uwrażliwiające na odmienne kultury i zwyczaje, na inność. To jest jeszcze pole do zagospodarowania – uczyć, pokazywać i odkrywać różnorodność świata przed naszymi najmłodszymi czytelnikami.

DZIECIO-mamia: Seria „Apetyt na świat” jest autorskim dziełem Pani oraz Anny Nowackiej – Devillard. Czy od początku był to Wasz wspólny pomysł, czy dołączyła Pani do projektu później?

Katarzyna Węgierek: Od początku był to nasz wspólny pomysł, który zresztą narodził się na naszym wspólnym wyjeździe do Maroka.

DZIECIO-mamia: A czy była Pani kiedyś w Meksyku? Skąd pomysł, by zajrzeć właśnie tam?

Katarzyna Węgierek: Tak, byłam w Meksyku parę lat temu jako turystka. To bardzo piękny, o bogatej historii i tradycji kraj. Chciałam ukazać Meksyk odmienny od tego, który widzimy na turystycznych prospektach. Kraj, w którym chrześcijaństwo przeniknięte jest wierzeniami wywodzącymi się z tradycji indiańskiej.

DZIECIO-mamia: Tematem przewodnim książki jest meksykańskie święto zmarłych. To wokół niego osnuta została cała historia. Śmierć w polskiej literaturze dziecięcej uważana jest za temat trudny. Autorzy rzadko po niego sięgają. Czemu Pani się na to zdecydowała?

Katarzyna Węgierek: Trochę z przekory. Jestem z gruntu przeciwna utrwalaniu tabu, a śmierć rzeczywiście zupełnie zniknęła z literatury dziecięcej, a przecież można o niej opowiadać prawdziwie i ciekawie, nie strasząc. Jest to temat ważny, bo przecież prędzej czy później każdy z nas się o nią otrze. Poza tym „Apetyt na Meksyk” nie jest książką o śmierci. To książka opowiadająca o tym jak się obchodzi święto zmarłych w Meksyku. A wygląda ono zupełnie inaczej niż u nas, jego nastrój jest bardzo wesoły. Książka opowiada także o silnych więzach rodzinnych, pielęgnowanych również wtedy gdy rodzina jest daleko. To w coraz większym stopniu dotyczy również naszego społeczeństwa, emigrującego w poszukiwaniu pracy

DZIECIO-mamia: Książki z serii „Apetyt na świat” to nie tylko interesujące historie, ale także ciekawostki, przepisy, zadania. Gotowy scenariusz zajęć dla nauczycieli...

Katarzyna Węgierek: Choć nie lubię określenia „książki edukacyjne”, to rzeczywiście nasze książki mogą być idealnym narzędziem pracy dla nauczycieli, rodziców, dziadków… Najważniejsze, by uczyły przez zabawę i by dzieci sięgały po nie bez przymusu. Jak ciekawa jest to zabawa, mogły się przekonać dzieci, które uczestniczyły w warsztatach prowadzonych wokół naszych książek.

DZIECIO-mamia: Anna Nowacka-Devillard przygotowuje już kolejny tom poświęcony kulturze Wietnamu. Czy Pani także pracuje nad czymś nowym?

Katarzyna Węgierek: Obecnie przygotowujemy tytuły, do których kupiłyśmy prawa, ale myślimy nad kolejną serią międzykulturową. Zapewniam, że tematów nam nie zabraknie, ponieważ inspiracji do dalszych książek szukamy w różnych miejscach na świecie. Tak przecież było z odwiedzonym przez nas Marokiem, Meksykiem i Wietnamem, jak również z wydaną jako pierwszą książką wydawnictwa Widnokrąg „Z notatnika młodego podróżnika. Pojazdy i nie tylko”

DZIECIO-mamia: A czy może Pani powiedzieć nam coś więcej na temat dalszych planów wydawniczych Widnokręgu? Zdradzić jakieś szczegóły?

Katarzyna Węgierek: Już w maju ukaże się książka „Zabawny ptaszek” Jennifer Yerkes, wyróżniona w 2012 r. na Targach Książki Dziecięcej w Boloniii, a na jesieni: „Myślobieg” i „Był gdzieś haj taki kraj. Była gdzieś taka wieś” Stefana i Franciszki Themersonów – zaliczających się do grona jednych z najbardziej wszechstronnych twórców awangardowych w polskiej sztuce XX wieku.

DZIECIO-mamia: Zatem będzie się działo! Dziękuję pięknie za poświęcony nam czas i - wraz z dziećmi, które bardzo lubią Państwa książki - już nie mogę się doczekać na kolejne projekty.

Rozmawiała:
Małgorzata Powirska-Rządzińska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się nasz tekst? Nie zgadzasz się z nim? Napisz nam o tym!