CZYTAMY

CZYTAMY

Szukaj na tym blogu

czwartek, 19 maja 2016

Książeczki edukacyjne dla dzieci

Lubię spędzać czas z moimi dziećmi. Czasem aktywnie - sportowo, czasem kreatywnie - twórczo, a czasem - edukacyjnie. Niegdyś chłopcy z przyjemnością zasiadali do różnego rodzaju zeszytów ćwiczeń. Teraz, ze względu na szkołę, mają na to mniej czasu. Jednak, jak się okazuje, nie zrezygnowali z nich całkowicie. Gdy pogoda nie dopisuje, gdy dopada ich choroba, szukają czegoś, co ich zajmie na dłużej.

Jak ten czas szybko płynie. Jeszcze niedawno w centrum naszych zainteresowań były wszelkiego rodzaju pozycje usprawniające motorykę małą, tudzież - uczące pisania. Książki zawierające literki, cyferki, a przy tym trochę czytania i liczenia.  Dziś z sentymentem zerkam do tych, w których znajdują się pierwsze piśmiennicze próby Młodszego. Tak, tak, mam je jeszcze u siebie. Zalegają na półce, a mi trudno się z nimi rozstać. Wśród nich szczególnie lubiana przez dziecię - może dlatego, że poznana na początku, w fazie fascynacji literkowej - "Poznajemy literki i cyferki" Wydawnictwa MD. Duża, kolorowa, lecz prosta graficznie, by zanadto nie odciągać uwagi dziecka od tego, co najważniejsze. Każdej literce towarzyszy wyraz przewodni (tu mam pewne zastrzeżenia merytoryczne, choćby do tego, że wyrazem przewodnim dla literki S jest SZafa!) oraz związane z nim zadania (naklejanki, labirynty, wyszukiwanki), które możemy wykonać, gdy już wypełnimy linijkę poznawaną właśnie literką. Książka ma swe plusy i minusy. Plus jest taki, że zadań jest niewiele, więc dziecku starcza cierpliwości, by je za jednym razem wykonać. Minus, że taką ilością zadań trudno wiedzę utrwalić. Polecam ją więc jako uzupełnienie innych form nauki - tak jak to było w naszym przypadku.Poznajemy literki i cyferki
Wydawnictwo: MD Monika Duda
Strony: 32
Wiek: 5+

 
 
 

Jeśli taka ilość ćwiczeń jest dla Was niewystarczająca, polecam Waszej uwadze książeczki z naklejkami wydane z logo Centrum Edukacji Dziecięcej w ramach serii "Domowa Szkoła". "Uczę się pisać" to spora dawka ćwiczeń grafomotorycznych, które prowadzą nas od rysowania po śladzie, przez szlaczki, litery, sylaby, do całych wyrazów. Dziecko przechodzi więc płynnie przez poszczególne etapy edukacyjne. Kroczy przy tym z jednej komnaty do drugiej. W każdej czekają na nie inne zadania, dzięki czemu nie ma mowy o nudzie. Do ich wykonania maluch często wykorzystuje dołączone do książki, a bardzo lubiane przez dzieci naklejki. Pozycja ta to doskonały wstęp do nauki pisania, ale także czytania - dzięki sylabicznym zapisom. Minus jest taki, że obejmuje ona tylko wybrane litery, a nie cały alfabet (ten znajdujemy tylko na końcu - do uzupełnienia w formularzu w trzy linie). Żywię nadzieję, że Publicat wyda kolejne tomy, w których znajdziemy pozostałe litery. 


Uczę się pisać
Seria: Domowa szkoła
Centrum Edukacji Dziecięcej
Wydawnictwo: Publicat
Autor: Anna Uhlik
Strony: 32
Wiek: 5+
 
 
 
 

Seria "Domowa szkoła" to nie tylko literki. Tytuł "Uczę się liczyć" obejmuje zadania matematyczne na poziomie pierwszej klasy szkoły podstawowej (choć moim zdaniem program szkolny jest tak skonstruowany, że nie będą miały z nimi problemu i dzieci młodsze): więcej-mniej, pary, kolorowanie według wzoru, kształty, mierzenie, nauka liczenia do 10, zapis cyfrowy, dodawanie i odejmowanie, a na końcu - zadania z treścią. Wszystko zrozumiale i przejrzyście podane. Moje dzieci zawsze miały słabość do matematycznych wyzwań, dlatego Młodszy chętnie do książki sięga - choć znajdująca się tu wiedza nie jest już dla niego dużym wyzwaniem, lecz formą zabawy poprzez którą utrwala to, czego się już nauczył.


Uczę się liczyć
Seria: Domowa szkoła
Centrum Edukacji Dziecięcej
Wydawnictwo: Publicat
Autor: Anna Uhlik
Strony: 32
Wiek: 5+
 
 
 
 

Na tapecie są u nas także "Moje pierwsze ćwiczenia" o Wilgi. Choć przewidziane dla dzieci w przedziale wiekowym 3-6, zdecydowanie przypadły do gustu Młodszemu (kalendarzowo 6 lat, rocznikowo 7). Może dlatego, że są mniej edukacyjne, a bardziej rozrywkowe (choć przez ową rozrywkę oczywiście uczą). To niejako forma "odpoczynku" od typowo szkolnych zadań. Kolorowa i atrakcyjna graficznie. Poszczególne zbiory mają swoją tematykę przewodnią. Jest coś dla chłopców - "Pojazdy", jest coś dla dziewcząt - "Konie i kucyki". Są też tytuły bardziej uniwersalne, jak "Ludzkie ciało", czy "Zwierzęta". W każdej z książek znajdziemy kolorowanki, wyszukiwanki, labirynty, proste zadania logiczne, a także wyklejanki. Te ostatnie w "Pojazdach" przyciągnęły nawet uwagę Starszego, który - będąc maluchem - uwielbiał uzupełnianie ilustracji naklejkami wedle wskazówek lub według własnego pomysłu. Widać sentyment pozostał, choć Młodszy akurat wyklejankami nie bardzo chciał się dzielić :). Podobają mi się te książeczki. Dla 3-latków będą intelektualnym wyzwaniem, dla 6-latków formą intelektualnej zabawy usprawniającej zmysł obserwacji, wyobraźnię, zręczność i koncentrację.


 
Pojazdy
Konie i kucyki
Seria: Moje pierwsze ćwiczenia
Wydawnictwo: Wilga
Autor: praca zbiorowa
Strony: 32
Wiek: 3-6 lat
 
 
 
 

Jeśli Wasze dzieci są w wieku przedszkolnym i mają problemy z postrzeganiem - lustrzane literki i cyferki, problemy z rozmieszczeniem elementów na ilustracji, czy proporcjami, warto sięgnąć po pozycje, które pomogą usprawnić tę dziedzinę. My swego czasu korzystaliśmy z "Kolorowanki z zadaniami dla chłopców" (jest też wersja dla dziewczynek)  Wydawnictwa MD. Tytuł trochę złudny, bo - owszem - znajdziemy tu obiekty do kolorowania, ba, pokolorować możemy nawet całą książkę - ale jej sedno stanowią właśnie zadania z zakresu postrzegania: wyszukiwanki, różnice, łączenie kropek, kolorowanie według klucza, labirynty, poszukiwanie cienia, czy dokańczanie ilustracji według wzoru. Polecam ją dzieciom przedszkolnym, ponieważ grafiki są czarno-białe i bardzo proste, doskonale więc sprawdzą się w przypadku najmłodszych, bowiem nie będą rozpraszać ich uwagi kolorami czy dużą ilością detali.Kolorowanka z zadaniami dla chłopców
Wydawnictwo: MD Monika Duda
Strony: 32
Wiek:5+

 
 

Starszym do edukacyjnych zabaw polecam natomiast książeczki z geograficznymi zadaniami zatytułowane "Flagi Państwowe" oraz "Poznaję Europę" (Centrum Edukacji Dziecięcej, seria Domowa Szkoła).  Na punkcie pierwszej - chłopcy oszaleli. Odkrył ją Młodszy, gdy siedział w domu chory, a po powrocie ze szkoły przejął ją Starszy. Chłopcy naklejali wybrane flagi, kolorowali je według wzoru, czytali poświęcone im ciekawostki (zwykle jedno, dwa zdania), a następnie wykreślali litery, by odkryć nazwę stolicy danego kraju. Najwięcej emocji wzbudziło jednak pytanie o mieszkańców, które Młodszy początkowo przeoczył, a później chłopcy uzupełniali braki razem. Ile było śmiechu przy wymyślanych przez chłopców nazwach, a przy okazji można było poćwiczyć język na tych ich wymyślnych łamańcach. Wiecie jak się nazywa mieszkanka Polinezji? Polinezyjka. A Polski? Polonezyjka, oczywiście :) Sprawdźcie, co wymyślą Wasze dzieci.


Flagi państwowe
Seria: Domowa szkoła
Centrum Edukacji Dziecięcej
Wydawnictwo: Publicat
Autor: Anna Uhlik
Strony: 32
Wiek: 6+
 
 

Drugi tytuł - "Poznaję Europę" - jest bardziej urozmaicony pod względem zadań. Owszem, tu także znajdziemy zabawy z flagami, lecz inne (na spostrzegawczość, z naklejkami). By poznać stolice nie będziemy skreślać liter, lecz czytać wspak i rozwiązywać rebusy. Ponadto dowiemy się, jakie jest największe Państwo w Europie, jak wygląda herb Warszawy, jakie są zabytki i charakterystyczne elementy europejskich miast, poznamy ludowe stroje i tańce, a także kulinaria. Wszystko to i wiele, wiele więcej podane w formie ciekawych zadań (często z naklejkami). A na końcu, na osłodę, ale także celem utrwalenia zdobytej wiedzy - na młodych odkrywców czeka gra planszowa z intelektualnymi wyzwaniami. To co moje tygryski lubią najbardziej!


Poznaję Europę
Seria: Domowa szkoła
Centrum Edukacji Dziecięcej
Wydawnictwo: Publicat
Autor: Anna Uhlik
Strony: 32
Wiek: 6+
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się nasz tekst? Nie zgadzasz się z nim? Napisz nam o tym!