CZYTAMY

CZYTAMY

Szukaj na tym blogu

piątek, 13 września 2013

Muzykalny słoń - Wanda Chotomska


Znacie słonia, który zamiast trąby ma puzon, klarnet, albo flet? A może fortepian? Nie? Ja także nie znam takiego! Znam za to opowieść o słoniu, który chciał wymienić swą trąbę na inny instrument i z tej okazji zwołał wszystkich chętnych do wymiany na spotkanie przed zoo. Ci przybyli tłumnie, ale... no właśnie, pamiętacie, jak zakończyła się ta historia? Jeśli nie, zapytajcie swych rodziców, może oni pamiętają, bo dzieło to nienowe, po raz pierwszy wydane przed prawie 50-ciulaty. Czemu więc o nim piszę? Otóż Wydawnictwo Muza po latach przerwy postanowiło przywołać je do życia.


Historia to już leciwa, a mimo to moim dzieciom przypadła do gustu. To najlepszy dowód na to, że pomimo upływu lat, wcale się nie zestarzała. W mych oczach jej wielką zaletą, poza wieloma innymi, jest to, że do lektury wciągnęła zarówno Starszego (6 lat), jak i Młodszego (3,5 roku). Co więcej, elegancko złożony, poprawny językowo i stylistycznie, a przy tym zabawny tekst kupił serca zarówno dzieci, jak i moje. Polecam go wszystkim, którzy dbają o intelektualny rozwój swych maluchów, zamiast rymowanych na siłę i często nieskładnie wielu współczesnych propozycji.

Wyśmienita zabawa słowem Wandy Chotomskiej idzie w parze z oryginalną ilustracją z pierwszego wydania. Wydawca nie zdecydował się na nową oprawę graficzną. I słusznie! Współczesna grafika zwykła dziś podążać w kierunku prostej formy, właśnie takiej jaką odnajdziemy w pracach Julitty Karwowskiej - Wnuczak. Mają one swoje lata, a jednak nie straciły uroku, a może nawet dodatkowo go zyskały, bo czy dziś nie powraca się z sentymentem do tych starodawnych klimatów.

I jeszcze jedno, okładka. Zmieniają się czasy, zmieniają się technologie. Dzięki nim niegdysiejsze dzieło przybrało dziś przyjemną w dotyku satynową oprawę, na której uwypuklają się błyszczące elementy. Elegancja, na jaką zasługuje ten - nie bójmy się tego powiedzieć - klasyk, na którym wychowywać się będą kolejne pokolenia Polaków.

Recenzja:
czytajki.blogspot.com

Autor: Wanda Chotomska
Wydawnictwo: Muza
Wiek: 3+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się nasz tekst? Nie zgadzasz się z nim? Napisz nam o tym!