CZYTAMY

CZYTAMY

Szukaj na tym blogu

wtorek, 25 czerwca 2013

Choroba lokomocyjna - jak zminimalizować jej objawy?


Wakacje to okres, kiedy szczególnie dużo podróżujemy. Wiele godzin spędzonych w aucie, lot samolotem czy rejs statkiem zaowocować mogą nudnościami, a nawet wymiotami. Te nieprzyjemne objawy wskazywać mogą na chorobę lokomocyjną. Podpowiadamy, jak pomóc dziecku w tej niekomfortowej dla niego sytuacji.

1. Przykra prawda o chorobie lokomocyjnej jest taka, że gdy już się ona rozwinie dość trudno jest ją powstrzymać. Dlatego o dobrym samopoczuciu dziecka warto pomyśleć wcześniej, przed podróżą. Zadbajmy o to, by droga kojarzyła się z czymś przyjemnym. Ciągłe przypominanie o tym, że a nuż tym razem znów nas dopadną nieprzyjemne doznania, nie wpłynie na dziecko dobrze. Wręcz przeciwnie. Obawy zwiększają dyskomfort i mogą zaostrzać objawy.

2. Przed podróżą nie warto zbytnio wypełniać żołądka. Przejedzenie, tłuste, ciężkostrawne, smażone potrawy - wszystko to wzmaga mdłości. Podajmy więc dziecku lekki posiłek.

3. Rozpoczynając podróż, warto zawczasu wybrać odpowiednie miejsce. W aucie nie mamy zbyt dużego wyboru. Choroba zdaje się nie dotykać prowadzących pojazdy, a najlepsze miejsce zaraz po kierowcy zajmuje przedni pasażer. Dziecko jednak, ze względów bezpieczeństwa, lepiej przewozić z tyłu. Przy rezerwacji miejsc w samolocie poprośmy o fotel nad skrzydłem przy oknie. Na łodzi najlepiej znaleźć miejsce na środku, gdzie najsłabiej odczuwany jest efekt kołysania. W pociągu, metrze, tramwaju czy autobusie dziecko powinno podróżować zwrócone zawsze w kierunku jazdy.

4. Nie męczmy dziecka nieprzyjemnymi zapachami. Dym papierosowy czy aromatyczne potrawy mogą nasilić objawy choroby.

5. Nie pozwól dziecku czytać i skupiać uwagę na bliskich przedmiotach. Choroba lokomocyjna jest niezgodnością pomiędzy tym, co widzą oczy, słyszą uszy, a także odbierają inne receptory równowagi. Oczy zatrzymane na książce odbierają otaczający nas świat jako nieruchomy, tymczasem pozostałe zmysły informują o byciu w ruchu. Objawy zaczynają więc być mocniej odczuwane. Pojawić się mogą także poty i ból głowy. Zapobiegniemy temu trzymając głowę nieruchomo i patrząc przed siebie na drogę lub horyzont.

6. Na odczuwane już mdłości pomocne może być świeże lub chłodne powietrze. Otwórz okno, zabierz dziecko na pokład, włącz odgórny nawiew w samolocie.

7. Z pomocą przychodzi też imbir. Możemy podać go dziecku do ssania (świeży!) lub zaserwować w herbacie (wówczas jest delikatniejszy w smaku). Łagodzi on sensacje żołądkowe, nie powodując skutków ubocznych (senność, nieostre widzenie) jakie miewają tradycyjne leki.

8. Jeżeli objawy utrzymują się długo po podróży lub towarzyszą im różnego rodzaju bóle, warto skonsultować się z lekarzem. Mogą to być bowiem objawy innej choroby.
Opracowano na podstawie książki "1001 rad dla zdrowia", Wyd. Reader's Digest, Warszawa 2007.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się nasz tekst? Nie zgadzasz się z nim? Napisz nam o tym!