CZYTAMY

CZYTAMY

Szukaj na tym blogu

czwartek, 3 stycznia 2013

Ale Meksyk, czyli karnawał od kuchni...



Zabawy kulinarne, to świetny sposób na to by rozbudzić w dziecku zamiłowanie do kucharzenia, lecz nie tylko. Przy ich okazji maluch poznaje całe bogactwo smaków (tak, tak, podjadanie to jest to, co tygryski lubią najbardziej) i aromatów, może obcować z produktami o różnej konsystencji (pomaga to prawidłowo rozwijać zmysł dotyku), popracować nad koordynacją wzrokowo-ruchową (przelewanie, nalewanie, nasypywanie) oraz motoryką małą (krojenie, nabieranie przypraw). To też okazja do poszerzenia wiedzy, ale przede wszystkim – do dobrej zabawy!

Wkładamy fartuszki, a może nawet i czapki kucharskie, i już możemy przystąpić do dzieła! Dziś przenosimy się do Meksyku. Jego ciepły klimat rozgrzeje nas w chłodne zimowe dni. Razem przygotujemy kilka prostych, acz z dziecięcego punktu widzenia bardzo kuszących dań. Te możemy później zaserwować gościom organizując przyjęcie karnawałowe czy urodzinowe. Co odważniejsi – mogą posunąć się nawet o krok dalej, przenosząc dziecięcą imprezę do kuchni. Wówczas wszyscy będą mogli włączyć się w przygotowania.

Poniżej podajemy kilka sprawdzonych – prostych i smacznych – przepisów na dania meksykańskie. Nie bójcie się – wbrew obiegowej opinii kuchnia meksykańska nie musi być ostra. Nie jest też tłusta i niezdrowa. Jak w każdej innej kuchni – wszystko zależy tu od przepisu, doboru składników oraz sposobu przygotowania (nawet zwykłe naleśniki można usmażyć na suchej patelni lub takiej, która ocieka tłuszczem).

Na zdjęciu: Zestaw kucharski od ZUZU TOYS

Snacki z dipem marchewkowym:
=> tortille Santa Maria (jako jedyne dostępne na polskim rynku nie zawierają konserwantów!)
=> serek mascarpone
=> marchewka
=> świeża kolendra do dekoracji
Dziecko pod kontrolą rodzica ściera marchewkę na grubej tarce. Następnie miesza ją w miseczce wraz z serkiem mascarpone. W tym czasie rodzic wrzuca na patelnię jedną tortillę i obsmaża ją (bez tłuszczu) z każdej strony tak długo, aż ta się lekko zarumieni i stanie się chrupiąca. Następnie placek kroimy na 8 części, tak by otrzymać niewielkie trójkąciki, na które razem nakładamy dip marchewkowy. Całość możemy przyozdobić listkami świeżej kolendry.

Dip czosnkowy:
=> ząbek czosnku
=> jogurt naturalny
=> odrobina soli i pieprzu do smaku
Czosnek obieramy ze skórki. Wręczamy dziecku praskę i przeciskamy przez nią pół ząbka. W miseczce mieszamy rozdrobniony czosnek z jogurtem i przyprawami.

Dip z koperkiem:
=> świeże lub suszony koper
=> jogurt naturalny
=> odrobina soli i pieprzu do smaku
Dziecko – pod kontrolą rodzica – sieka świeży koper, a po rozdrobnieniu miesza go z jogurtem i przyprawami.

Warzywna przekąska:
=> ogórki
=> papryka
Ogórki obieramy, a paprykę kroimy na pół i czyścimy ją z nasion. Zadaniem dziecka jest pokrojenie ogórków w słupki, a papryki w podłużne paski. Warzywa układamy na osobnych miseczkach i serwujemy z dipami.
UWAGA! Obok warzyw podać możemy także tradycyjne meksykańskie tortilla chips lub nachos w towarzystwie dipu serowego lub guacamole.
 
Serowa quesadilla:
=> tortille
=> starty ser
=> wędlina
=> wybrany dip
Na połowie placka dziecko rozsmarowuje dip, układa wędlinę i posypuje to startym serem. Placek składamy na pół, a następnie rodzic podgrzewa go na patelni z dwóch stron – do zarumienienia i stopienia sera. Po zdjęciu z patelni placek kroimy w trójkąciki. Podajemy z dipami.
  
Meksykańskie mini-kanapki:
=> nachosy
W osobnych miseczkach przygotowane dowolne składniki – np.:
=> liście rukoli lub roszponki
=> przekrojone na pół pomidorki cherry
=> plasterki ogórka
=> malutkie kawałki ananasa
=> kiełki
=> pokrojone w plastry pieczone mięso, wędlina tradycyjna lub typu chorizo
=> plasterki łososia
=> starty ser
=> dipy
Na podłużnym talerzyku układamy obok siebie pojedyncze nachosy i oddajemy inicjatywę w ręce dziecka, które ze znajdujących się w miseczkach składników może przyrządzić swoje własne kanapki.

A na deser - waniliowe tortille
=> tortille
=> masło
=> cukier waniliowy
Dziecko smaruje tortillę cienką warstwą masła, pod okiem rodzica – kroi na 8 części (w trójkąciki) i posypuje cukrem waniliowym. Rodzic umieszcza placek w rozgrzanym wcześniej do 180 st. C piekarniku i podgrzewa do czasu, aż ten się zarumieni.
  
Ukoronowaniem kuchennych zmagań – poza wspólnym, uroczystym posiłkiem – może stać się lektura książki „Apetyt na Meksyk. Familia”, w której – poza opowiadaniem przybliżającym dzieciom meksykańską kulturę i obyczaje – znaleźć możemy także garść przepisów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się nasz tekst? Nie zgadzasz się z nim? Napisz nam o tym!