CZYTAMY

CZYTAMY

Szukaj na tym blogu

niedziela, 13 stycznia 2013

Zima w domu - czemu nie?

Długie wieczory i różnego rodzaju choroby często zatrzymują nasze dzieci zimą w domu. Warto wykorzystać ten czas kreatywnie, z myślą o rozwoju dziecka, a jednocześnie - pozostając w zimowym klimacie. Ten stworzyć mogą dla nas - na przykład - papierowe gwiazdki, puchowe śnieżynki wykonane z waty, sypki mączny lub cukrowy śnieg, a także - papierowe kule śnieżne. Gotowi na śnieżkową wojnę domową? Zatem zaczynamy!


Dmuchanie

Świetna zabawa logopedyczna. Potrzebne będą wata i chusteczki higieniczne. Połóż kawałki waty na stoliku i poproś dziecko, aby dmuchało w nie z różnym natężeniem. Początkowo delikatnie - tak, by waciki przesuwały się po stole, ale nie spadały, później intensywnie, aby za jednym dmuchnięciem wata spadła na podłogę. Podobne ćwiczenie możecie wykonać z chusteczkami higienicznymi. Poproś dziecko, aby wzięło do ręki chusteczkę i dmuchało w nią na przemian, raz delikatnie, a raz mocniej. Niech obserwuje, jak odchyla się chusteczka przy poszczególnych dmuchnięciach. Poprzez tę zabawę dziecko usprawni swój aparat mowy i nauczy się prawidłowego oddychania.


Gwiazdki

Wykonaj z papieru gwiazdki różnej wielkości i koloru (np. duże niebieskie, średnie żółte i małe srebrne). Z takimi gwiazdkami możecie wykonać szereg zabaw matematycznych. Jedną z nich jest przeliczanie.

Poproś dziecko, aby policzyło najpierw wszystkie małe gwiazdki, następnie - średnie a na końcu - duże. Dostosuj ich liczbę do możliwości swojego dziecka. Możesz też zapytać je, których gwiazdek jest najwięcej, a których najmniej.

Kolejna zabawa polega na ułożeniu przez dziecko gwiazdek od najmniejszej do największej i odwrotnie - od największej do najmniejszej.

I jeszcze jedna - szeregowanie. Ułóż gwiazdki w kolejności: żółta, niebieska, srebrna, żółta, niebieska… i poproś dziecko, aby wskazało która gwiazdka będzie kolejną w szeregu. Zadanie można kilkakrotnie powtórzyć zmieniając kolejność ułożenia.


Papierowa wojna śnieżkowa

Potrzebne będą stare gazety. Razem z dzieckiem podziel je na strony, a każdą stronę zgniećcie w kulkę. Dzięki takiemu ugniataniu dziecko usprawni swoje dłonie. Następnie, gdy już będziecie mieli gotowe kulki, możecie urządzić sobie zabawę w trafianie do celu - stabilnego np. miski czy kosza lub ruchomego np. uciekający rodzic, a stąd już tylko krok do papierowej wojny śnieżkowej.

Zabawa usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową.


Biały puch – czyli zabawy z mąką

Do tej zabawy potrzebne będą dwie szklanki i mąka (może to być również cukier lub sól). Do jednej szklanki wsyp mąkę. Poproś dziecko by przesypało ją do drugiej szklanki starając się, aby jak najmniej substancji znalazło się na stoliku. Czynność powtórzcie kilka razy. Jest to dobra zabawa na ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz dokładności i cierpliwości dziecka.


Cukrowe obrazki

Płaską tackę wysyp cukrem. Dziecko paluszkiem lub cienkim patyczkiem może narysować na cukrowej tacce jakiś piękny rysunek lub coś nabazgrać. Wszystko zależy od chęci i możliwości malucha. Jedno jest pewne - zabawa będzie przednia. Jeśli Wasze dziecko nie przepada za rysowaniem na papierzem zadanie to może stać się ciekawą alternatywą. Przekonajcie się sami.
Doskonałe ćwiczenie motoryki małej oraz wyobraźni.


Fasolka

Jeśli Twoje dziecko jest ruchliwe i trudno usadzić je w miejscu oraz skupić jego uwagę, to będzie to dla niego właściwe wyzwanie. Wystarczy wsypać na talerzyk ziarna fasoli i wręczyć dziecku do ręki pensetę. Zadaniem malucha jest przenieść ziarnka fasolki za pomocą pensety z jednego talerzyka na drugi.

Świetna zabawa na usprawnianie motoryki małej i koordynacji wzrokowo-ruchowej, ale także na skupianie uwagi i ćwiczenie cierpliwości.

Jeśli Twojemu dziecku nie starczy cierpliwości na zebranie wszystkich ziarenek, nie zmuszaj go do tego. Niech zrobi tyle, ile ma ochotę, a zawsze możecie spróbować pobawić się w to innym razem. Może wtedy będzie w lepszym nastroju i efekty będą lepsze.

Opracowała:
Anna Waszkiewicz
pedagog, wychowawca przedszkolny,
mama 4-latka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się nasz tekst? Nie zgadzasz się z nim? Napisz nam o tym!