CZYTAMY

CZYTAMY

Szukaj na tym blogu

środa, 19 czerwca 2013

Maria i ja - Maria i Miguel Gallardo

Maria nie jest postacią fikcyjną. Istnieje naprawdę. Mieszka co prawda w dalekiej Hiszpanii, ale jej problem nie jest wcale tak odległy, jak miejsce jej zamieszkania. Maria ma autyzm.

Czym on jest? To choroba wynikająca z nieprawidłowej pracy mózgu. W efekcie osoby cierpiące na to zaburzenie charakteryzują się pewnymi nietypowymi zachowaniami. Jakimi? Zobaczcie sami.

Maria jest na lotnisku. Wylatuje właśnie ze swym ojcem na wakacje. W drodze do odpowiedniej bramki nie przestaje krzyczeć. Krzyczy też w samolocie. Stale to samo: „Ceiba jest brzydka!!!” Tak reaguje na turbulencje i wszędobylski hałas. Poza ciszą i spokojem, Maria lubi też znane miejsca, znane trasy, znane twarze. Powtarzalność. Ma przy tym niesamowitą pamięć do imion. Tak, Maria jest wyjątkowa. Dokładnie tak, jak każdy z nas, mimo to towarzyszą jej nieustannie złe, aroganckie, deprymujące spojrzenia innych ludzi. Zdecydowany brak zrozumienia. Ot, źle wychowana, dziwna, szalona! Tymczasem dziewczynka po prostu inaczej się z nami komunikuje, ale gdy zburzymy mur, przekroczymy granicę przekonamy się, że jest ona bardzo uczuciowa, ma zaraźliwy śmiech i nie da się jej nie lubić. To wszystko i wiele, wiele więcej właśnie za pośrednictwem tej książki chce nam przekazać jej ojciec. Dumny i szczęśliwy, choć czasem zmęczony TYMI spojrzeniami.

Miguel Gallardo jest grafikiem i często właśnie w sposób graficzny komunikuje się z córką - tworząc jej obrazki znajomych osób, zdarzeń czy rozrysowując jej plan dnia, by wiedziała, co po czym następuje. To dlatego w książce „Maria i ja” postawił na piktogramy. Dzięki nim przypomina ona komiks. Czarno-biały z czerwonymi wyróżnieniami. Obrazy mówią tu więcej niż słowa. Oddają emocje, uczucia. Dzięki nim lepiej wszystko rozumiemy – tak jak Maria. Możemy więc zbliżyć się do jej świata, poznać go i już nigdy więcej nie patrzeć na dzieci takie jak ona TYM wzrokiem.

Świetna edukacyjna książka – zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci – która otwiera nam oczy na problemy osób chorych na autyzm i ich rodzin.

Recenzowała:
czytajki.blogspot.com

Autor: Maria Gallardo, Miguel Gallardo
Wydawnictwo: Literacki Egmont
Wiek: dla dorosłych i dla dzieci

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się nasz tekst? Nie zgadzasz się z nim? Napisz nam o tym!