CZYTAMY

CZYTAMY

Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Kierunek ==> Podhale

Foto: Kąpielisko Szymoszkowa - zdjęcie pochodzi ze strony http://szymoszkowa.pl

Wiosna i lato sprzyjają podróżom. Najczęściej rodzice, jako kierunek wypraw z dziećmi wybierają morze lub mazurskie jeziora, obawiając się, że górskim wyzwaniom maluch nie podoła. Postanowiliśmy pokazać Wam, że w górach z dzieckiem można spędzić czas nie tylko miło, ale i z pożytkiem. Dzieci, które z natury są aktywne i ciekawe świata, doskonale się tu odnajdą. Zapraszamy w okolice Zakopanego. Tutejsze atrakcje polecił nam Michał Majerczyk – mieszkaniec Poronina.

  1. Spływ Przełomem Dunajca to coś dla dzieci w wieku 5+. Przeprawa wodna jest już atrakcją samą w sobie. Tratwa i piękne widoki. Do tego dodajmy możliwość wysłuchania tutejszych legend: o tym, jak powstał Przełom, o zakonnikach zaklętych w skały, o Janosiku i jego tutejszym schronieniu i wielu, wielu innych. Historie, które ciekawe świata dzieci z pewnością zainteresują. Spływ rozpoczyna się w przystani flisackiej w Sromowcach-Kątach. Przystanie docelowe to Szczawnica (długość trasy ok. 18 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 15 min.) lub Krościenko (długość trasy ok. 23 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 45 min.). Stąd autobusem powrócić możemy do Sromowców. Szczegóły: http://www.flisacy.com.pl/ 
  2. Szlak oscypkowy. Odwiedziny w bacówce będą atrakcją już dla 3-latków. Zwłaszcza tych, które na co dzień mieszkają w mieście. To okazja do tego, by zobaczyć jak robi się oscypki, popróbować ich, ale także – spotkać stada owiec. Bacówki rozsiane są po całym Podhalu. Z dzieckiem najlepiej wybrać taką, która znajduje się na uboczu, wówczas nie będziemy się musieli stresować tłumem turystów. Szczegóły: szlak oscypkowy.
  3. Kolejką na Gubałówkę. To jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Zakopanego. Młodsze dzieci, które same jeszcze nie podołają górskim przeprawą, mają okazję by sobie po Gubałówce pospacerować, podziwiając panoramę Tatr. Czeka tu na nie sporo komercyjnych atrakcji – stragany, samochodziki, trampoliny, itp. W dół zjechać można kolejką krzesełkową. Do wyboru Szymoszkowa (nowocześniejsza i bardziej komfortowa) lub Butorowy Wierch. Szczegóły: Gubałówka oraz Szymoszkowa.
  4. Baseny termalne. Na Podhalu jest ich coraz więcej. Można w nich skorzystać z kąpieli pod dachem, jak i na zewnątrz. Baseny są nowoczesne i często, poza samą możliwością popływania, serwują szereg atrakcji dla dzieci np. brodziki, czy różnego rodzaju zjeżdżalnie. Przykładowe to Terma Bania w Białce Tatrzańskiej (http://www.termabania.pl) czy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej (http://www.bukovina.pl/). W samym Zakopanem – Aqua Park Zakopane (http://www.aquapark.zakopane.pl/) - choć tu już znacznie mniej atrakcji pomyślanych o dzieciach. Na Polanie Szymoszkowej – u stóp wspomnianej w pkt. 3 kolei - od 29 czerwca czynne jest też kąpielisko geotermalne oferujące m.in. zjeżdżalnie dla dzieci (http://szymoszkowa.pl/kapielisko/)
  5. Pierwsze szlaki górskie. Morskie Oko to najbardziej znany turystyczny szlak w okolicach Zakopanego. Trasa wprawdzie całkiem pokaźna, bo do przebycia mamy ok. 8 km w jedną stronę, ale do samego stawu dojechać możemy i z dziecięcym wózkiem. Jeśli dziecko porusza się już samodzielnie, a obawiamy się, że wyprawie nie podoła, skorzystać możemy z góralskich fasiąg (czterokołowe wozy konne). W ok. 45 min. dojedziemy nimi do Włosienicy, a stamtąd do Morskiego Oka czeka nas ok. 20-minutowy spacer. Bryczkami podróżować można także po Dolinie Kościeliskiej (ok 2/3 długości trasy – do Niżniej Pisanej Polany). To świetna okazja do tego, by zaczerpnąć świeżego górskiego powietrza i nacieszyć się pięknymi widokami.
  6. Wyprawa na słowacką stronę. Nie musimy się ograniczać wyłącznie do Polski, choć przekraczając słowacką granicę pamiętajmy by zadbać o dokument tożsamości naszego dziecka (dowód osobisty lub paszport). Co prawda nie są one sprawdzane przy przekraczaniu granicy, ale czasem zdarzają się kontrole już na terenie Słowacji i wówczas lepiej uniknąć kłopotów. Gdzie się wybrać? Polecamy Tatrzańską Łomnicę czy Stary Smokowiec. Czeka tam na nas ogrom letnich atrakcji takich jak pływanie łódką po Jeziorze Szczyrbskim, trasy rowerowe, summer tubing (100-metrowa zjeżdżalnia po której poruszamy się na gumowej oponie), Mini Tatralandia Park czy Tatrzańska Dzikolandia (wyprawy po najpiękniejszych miejscach Tatr połączone z rozrywką i edukacją – ścieżki edukacyjne). Szczegóły: słowackie lato.
  7. Jaskinie. Tu także możemy zajrzeć z dzieckiem, choć bardziej już wprawnym (5+). Do Jaskini Mroźnej w Dolinie Kościeliskiej trzeba podejść całkiem spory kawałek. Za to na Słowacji przy granicy blisko drogi znajduje się np. Jaskinia Bielańska. Dojście do niej to trasa o długości ok. 1000 m, czyli ok. 25-minutowy spacer. Wewnątrz czeka nas trochę zwiedzania, ale jaskinia jest dobrze do niego dostosowana – ładna, duża, oświetlona.
  8. Wielka Krokiew - skocznia narciarska. Pięknie naturalnie położona wśród tatrzańskich lasów. Na jej szczyt wjedziemy wyciągiem, a z góry podziwiać możemy widok Zakopanego. U podnóża szereg atrakcji dla dzieci – quady, park linowy, przejażdżki kucykiem). Szczegóły: Wielka Krokiew
Wybór miejsc:
Michał Majerczyk
- mieszkaniec Poronina,
instruktor narciarski szkolący dorosłych i dzieci

Tekst:
Małgorzata Powirska-Rządzińska

Foto: Michał Majerczyk na tle oferującej pokoje noclegowe Willi Majerczyk.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się nasz tekst? Nie zgadzasz się z nim? Napisz nam o tym!