CZYTAMY

CZYTAMY

Szukaj na tym blogu

wtorek, 10 listopada 2015

Zwykłe i niezwykłe - książkowe portrety roślin i zwierząt

Ostatnio na rynku księgarskim pojawiło się kilka ciekawych albumów poświęconych tematyce roślinno-zwierzęcej. My dołączyliśmy do nich także nieco starsze, ale - naszym zdaniem - warte uwagi egzemplarze. Tak powstał nasz mały przegląd wielkich przyrodniczych tytułów.  "52 tygodnie"

tekst i ilustracje: Anne Crausaz

„52 tygodnie" to jeden rok, 52 rodzaje ptaków i jedna gałąź. Jedna jabłoń, na której przysiadają różne ptaki, odpowiednio do pór roku oraz dnia. Gatunki, które migrują, i te, które pozostają w Europie; ptaki nocne i ptaki dzienne. W tej książce, a w zasadzie z racji na wielkość – albumie – na ponad stu stronach czytamy o zwyczajach ptaków, o przemijaniu, o cykliczności przyrody.

Wyd. Widnokrąg, oprawa twarda, 104 strony, cena: 38 zł ________________________________________________________________


"Ilustrowany inwentarz zwierząt" 

tekst: Virginie Aladjidi
ilustracje: Emmanuelle Tchoukriel

Emmanuelle Tchoukriel, ilustratorka specjalizująca się w sporządzaniu rycin naukowych, sportretowała zwierzęta z precyzją i artyzmem godnymi przyrodników z minionych stuleci. Zanim około 1830 roku wynaleziono fotografię, przyrodnicy rysowali martwe lub wypchane zwierzęta, a ich talent sprawiał, że „ożywały” na papierze. Emmanuelle Tchoukriel tworzyła ryciny do tej książki, obserwując żywe zwierzęta i studiując liczne fotografie. Czarne kontury rysunków wykonała rapidografem i tuszem chińskim. Do kolorowania użyła akwareli, które nakładane z różną intensywnością, świetnie oddają bogactwo odcieni i faktur spotykanych w przyrodzie. Każda rycina opatrzona jest polską i łacińską nazwą oraz kilkoma ciekawostkami na temat zwierzęcia.

Wyd. Zakamarki, oprawa twarda, 76 stron, cena: 49,90 zł  ________________________________________________________________


"Ilustrowany inwentarz drzew"

tekst: Virginie Aladjidi
ilustracje: Emmanuelle Tchoukriel
Emmanuelle Tchoukriel tym razem na warsztat wzięła rośliny. Ilustrowany inwentarz drzew zawiera opisy i wizerunki 57 drzew i krzewów z różnych stron świata. Autorka sportretowała rośliny z precyzją i artyzmem godnymi przyrodników z minionych stuleci. Odtworzyła sylwetki, liście i korę, czasem też kwiaty i owoce wybranych drzew i krzewów, a także zwierzęta żyjące w ich bliskim otoczeniu. Wszystko z zastosowaniem tej samej techniki, którą opisaliśmy przy okazji "Ilustrowanego inwentarza zwierząt".

Wyd. Zakamarki, oprawa twarda, 68 stron, cena: 49, 90 zł  ________________________________________________________________


 "Animalium" 

tekst: Jenny Broom
ilustracje: Katie Scott

Witajcie w Muzeum Zwierząt! Znajdziecie tu najpiękniejsze i najbardziej niezwykłe istoty, jakie mieszkają na Ziemi. Okazy pradawne i współczesne, olbrzymie i maleńkie, groźne i bezbronne. To wyjątkowe muzeum zamknięte jest w książce! Na ilustracjach przypominających ryciny ze starych ksiąg na odkrycie czeka ponad 160 gatunków ze wszystkich zakątków świata. Zwięzłe opisy przybliżają ich najbardziej charakterystyczne cechy, a krótkie, treściwe teksty rozdziałów opowiedają o różnych grupach zwierząt i ich środowiskach naturalnych. 

Wyd. Dwie Siostry, oprawa twarda, 104 strony, cena: 59,90 zł ________________________________________________________________


"Narwańcy, uwodziciele, samotnicy"

tekst i ilustracje: Adrienne Barman 

Zabawny i zaskakujący obrazkowy atlas zwierząt: ponad 600 gatunków z całego świata podzielonych na 40 zwariowanych rodzin. Giganci i liliputy. Uwodziciele i samotnicy. Truciciele i wyklęci. Mistrzowie kamuflażu i gladiatorzy. Specjaliści od architektury i nocne marki. Błękitni, szmaragdowi, cytrynowi, różowiutcy, pręgowani. Czyli o zwierzętach – zupełnie inaczej. Bo nie pochodzenie ani przynależność gatunkowa są tu ważne. Liczą się charakter, możliwości, upodobania, rozmiar, kolor – i wiele innych zaskakujących cech. Daleki od stereotypowych ujęć, znanych z lekcji biologii, ten obrazkowy atlas sprawi, że już nigdy nie będziesz patrzeć na zwierzaki tak samo, jak dotąd.

Wyd. Dwie Siostry, oprawa twarda, 216 stron, cena: 49, 90 zł  ________________________________________________________________"Zoologia"

tekst i ilustracje: Joëlle Joliver

Książka ukazuje bogactwo świata zwierząt. Stworzenia podzielone zostały na kategorie. Naszą zoologiczną podróż rozpoczynamy w ciepłych i zimnych krajach. Dalej zwierzęta dzielone są na te z piórami, rogami, żyjące w wodzie słodkiej, na drzewach, w oceanie, morzu, na ziemi, funkcjonujące w nocy, czarno-białe, w cętki i pręgi, malutkie i ogromne, a także te, które żyją blisko ludzi. Stworzenia doskonale znane i takie, których nazwy mogą zdziwić nie tylko dzieci, ale i dorosłych. 

Wyd. Egmont, oprawa twarda, 38 stron, cena: 39,99 zł 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się nasz tekst? Nie zgadzasz się z nim? Napisz nam o tym!