CZYTAMY

CZYTAMY

Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 21 grudnia 2015

Choinkowe inspiracje

Święta już tuż, tuż... Dbamy o to, by co roku na naszej choince zawisły jakieś nowe ozdoby. Część z nich kupujemy, korzystając z przedświątecznych kiermaszy. Część wykonujemy samodzielnie. Oto kilka naszych tegorocznych pomysłów plus jeden podpatrzony. Może i Wam uda się coś jeszcze przygotować?


LEGO-bombki 

Chłopcy uwielbiają LEGO. W ubiegłym roku do naszego domu trafiły klocki wraz z instrukcją, jak przygotować LEGO-bombkę. W tym roku  moi mali panowie postanowili stworzyć coś samodzielnie. Zajrzeli więc w głąb swego pokaźnego pudła z klockowymi elementami i stworzyli LEGO-choinkę oraz LEGO-anioła. By przewlec przez nie wstążeczkę i zawiesić je na choince potrzebny był klocek z dziurką. My wykorzystaliśmy elementy dołączane do archiwalnych już zestawów ze Star Wars-owymi planetami. Poszukajcie, a jeśli w swoich zasobach nie znajdziecie nic odpowiedniego, choinkę zawsze można postawić na dziecięcym biurku jako formę ozdoby. Ciekawe jak dużą uda Wam się zbudować? 

UWAGA! Ozdoby z klocków LEGO wymagają jedynie użycia wyobraźni (no, i klocków, oczywiście!). Nie musicie więc czuwać nad dzieckiem w trakcie prac budowlanych. Maluchy mogą przygotowywać świąteczne ozdoby, gdy Wy lepicie pierogi. 
 

  
Świąteczny recykling

Tradycją w naszej szkole staje się już konkurs na świąteczne ozdoby recyklingowe. W ubiegłym roku przygotowaliśmy proste ozdoby wykonane z rolek po papierze toaletowym. W tym roku jako podstawę wykorzystaliśmy pojemniki do przechowywania jaj, a uzupełniliśmy je o karton, skrawki materiału, skrawki papieru oraz materiały dekoracyjne - ruchome oczy, cekiny, tasiemki ozdobne, kolorowe pompony i brokat. W ten sposób chłopcy stworzyli cały zaprzęg reniferów (jednego na konkurs, pozostałe na świąteczny kiermasz) oraz - zdecydowanie bardziej czaso- i pracochłonnego - aniołka. Wszystkie elementy klejone były za pomocą kleju magic (także guziki i cekiny). Reniferowe rogi włożone zostały w nacięte nożyczkami otwory. Następnie zgięte i podklejone od spodu, by lepiej się trzymały. W podobny sposób zamocowana została głowa anioła. Wykonana z kartonu (by utrzymała ciężar ozdoby) i oklejona białym papierem. Skrzydła to prostokątny skrawek materiału (płótna), którego sąsiednie rogi zostały ze sobą złączone i sklejone.   

Pomysł na renifery - znaleźliśmy w internecie, anioła zaprojektowaliśmy samodzielnie. 


   
Anioły

Z własnego pomysłu powstały także nieco inne choinkowe anioły.  Ich suknie wykonaliśmy ze sztywnego filcu i grubych gumowanych kartek, ale równie dobrze można posłużyć się brystolem lub ozdobnymi sztywnymi kartkami do scrapbookingu. Na wybranym materiale cyrklem (choć można odrysować od szklanki) narysowaliśmy koła. Wszystkie nacięliśmy do środka (po promieniu) i skleiliśmy niczym czapeczkę. Zaczynając od pleców (by ukryć "szwy") dokleiliśmy prostokątne lub trójkątne ręce. Tylne miejsce klejenia przysłoniły nam skrzydła. Wykonane ze srebrnego wycinankowego papieru lub kolorowych piórek. Kształt włosów wycięliśmy ze sztywnego (tego gumowanego - przepraszam, nie wiem, jak się on "oficjalnie" nazywa) papieru, a na nim przykleiliśmy wyciętą ze zwykłego papieru twarz - w kształcie łezki. Wystarczyło dorysować oczy, usta, policzki i podkleić całość do tułowia. Od tylu jeszcze tasiemka i gotowe! 

UWAGA!  Strój aniołka można dodatkowo ozdobić brokatem lub ozdobnym długopisem.  Wszystkie elementy kleiliśmy magic-iem.
  Wyszywanki

Zaproszeni na mikołajkowe warsztaty do Centrum Rozlewisko nad Bugiem mieliśmy okazję przygotować bombki własnoręcznie wyszywane. Okazało się, że nawet chłopcy szyć mogą i szyć potrafią. Do wykonania bombek potrzebny był filc, cekiny, guziki, kolorowe nitki i wata - do wypełnienia. 
        .
UWAGA! Na początek przygody z szyciem polecam użycie plastikowych lub stalowych, ale dużych igieł.  Zwiększa to bezpieczeństwo i usprawnia pracę.

Harmonijkowy aniołek

To ozdoba zakupiona przez nas na świątecznym kiermaszu. Tak nas zachwyciła, że postanowiliśmy Wam ją pokazać. Może kogoś zainspiruje. Wykonanie nie wydaje się trudne, za to efekt końcowy - imponujący!czytajki.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się nasz tekst? Nie zgadzasz się z nim? Napisz nam o tym!