CZYTAMY

CZYTAMY

Szukaj na tym blogu

wtorek, 29 października 2013

Czytam sobie!


Polacy nie czytają! - słychać zewsząd. I rzeczywiście, aktualne statystyki zdają się to potwierdzać. Wychodząc naprzeciw tej niechlubnej tendencji ruszyła ogólnopolska akcja "Czytam sobie", której celem jest rozbudzanie miłości do książek poprzez pokazanie dzieciom, że samodzielne czytanie jest dobrą zabawą, a nauka czytania może być radosna i ciekawa.

Raport opracowany przez Romana Chymkowskiego we współpracy z Izabelą Koryś i Olgą Dawidowicz-Chymkowską na podstawie badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową i TNS Polska donosi, że "rzeczywistych" czytelników mamy w kraju zaledwie 11%. "Rzeczywistych", czyli takich, którzy przeczytali w ciągu roku siedem i więcej książek. To bardzo mało. Dodajmy przy tym, że znaczący spadek dokonał się tu w ostatnich latach. Jeszcze w ciągu dekady 1994-2004 odsetek takich osób wynosił 22-24%. Rośnie za to procent osób nieczytających. W odniesieniu do roku 2012 przyznało się do tego aż 60,8% respondentów, gdy dziesięć lat wcześniej było to jeszcze 44,4%.*

Z raportu Chymkowskiego wynika także, że czytanie to zachowanie "dziedziczone" po rodzicach. Powszechnie znane jest przecież powiedzenie: "czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci". Mając to na uwadze patronat honorowy nad akcją "Czytam sobie" objęła właśnie Biblioteka Narodowa. Włączyło się w nią również wiele autorytetów i osób związanych z kulturą, które zachęcają do rozbudzania w dzieciach miłości czytelniczej.

"Dziecku trzeba pokazać przez zabawę jakie czytanie jest śmieszne, przyjemne i radosne. Radość z obcowania ze znakomitą, mądrą, dobrą, pięknie wydaną, dobrze zilustrowaną, znakomicie zaprojektowaną i oczywiście po prostu najzwyczajniej w świecie pasjonującą książką, to jest najlepsza droga do związania małego czytelnika z dużym światem literatury." - przekonuje prof. UW dr hab. Grzegorz Leszczyński. Zwraca też uwagę, jak ważne jest samodzielne czytanie: "Dla dziecka samodzielne czytanie jest czymś bardzo istotnym, jest bowiem nobilitacją. Gdy dziecko nauczy się czegoś, umiejętności zarezerwowanych dla dorosłych, czuje się dowartościowane i spełnione."  
 
Opinie innych ekspertów, osób pracujących i tworzących dla dzieci, a także wypowiedzi znanych i lubianych o roli książki w ich życiu znaleźć możemy na towarzyszącej akcji stronie: Czytamsobie.pl oraz Facebookowym profilu - facebook.com/CzytanieToDziała.  Tam także znajdują się tytuły lektur polecanych na początek przygody z książką oraz liczne materiały do pobrania: zawieszki na drzwi, zakładki, odznaki czytelnika, kolorowanki, poradniki, słowniki, a także scenariusze zajęć lekcyjnych.
* Szczegółowo z raportem zapoznać można się tutaj:
http://www.bn.org.pl/download/document/1362741578.pdf

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się nasz tekst? Nie zgadzasz się z nim? Napisz nam o tym!