CZYTAMY

CZYTAMY

Szukaj na tym blogu

środa, 20 kwietnia 2016

Kwiatki, bratki i stokrotki...


Lubię tegoroczną wiosnę. Bo choć jest zmienna, nie opływa roztopionym śniegiem i cieszy raczej ciepłymi dniami. Pochmurne chwile umila za to widok budzącej się do życia zieleni. Jeden z takich deszczowych dni postanowiliśmy wykorzystać na przygotowanie kwiatów do szkolnego ogródka. Stokrotka

Mała i niepozorna, ale dość oryginalna. Łatwa do wykonania, a jednocześnie będąca doskonałym ćwiczeniem z zakresu motoryki małej.  

Potrzebne będą:
łamana słomka, zielona i żółta plastelina, zielona bibuła, klej, patyczki do uszu, fioletowa lub różowa farba i niewielka ilość wody

Wykonanie:
1. Słomkę zgięliśmy i okleiliśmy zieloną plasteliną. 
2. Z żółtej plasteliny uformowaliśmy dużą kulkę, którą nabiliśmy na krótszy odcinek łamanej słomki (uważając, by słomka nie przeszła na wylot).
3. Patyczki do uszu przycięliśmy krótko i maczaliśmy w wodzie z dodatkiem farby, a następnie wbiliśmy je wokół żółtej plastelinowej kulki tworząc płatki. 


4. Z bibuły ucięliśmy 3 cm pasek (dł. ok. 10 cm) i nacięliśmy go w poprzek - wycinając trójkąty o wys. 2 cm, tak by powstały listki. Górę naciętego paska posmarowaliśmy klejem w sztyfcie i przykleiliśmy do plastelinowej łodyżki.6. Całość przyozdobiliśmy wstążeczką.  


________________________________________________________________________


Bukiet kwiatów

Prosty, lecz efektowny projekt. W wykonaniu wymaga jednak pewnej precyzji. Pracując z młodszymi dziećmi, proponuję wyciąć wcześniej poszczególne elementy.

Potrzebne będą:
papier kolorowy - dwustronny, serwetka ozdobna, nożyczki, klej

Wykonanie:
1. Niebieską kartkę formatu A4 delikatnie przycięliśmy, skracając jej długość o ok. 4 cm, a następnie zagięliśmy do środka dwa rogi (jak na obrazku).
2. W naszym przypadku prostokątna serwetka okazała się za długa, posłużyliśmy się więc małą sztuczką, by ją optycznie skrócić (patrz zdjęcie poniżej). Następnie serwetkę nakleiliśmy na niebieski, zagięty wcześniej papier.


3. Z zielonego papieru wycięliśmy 3 długie wąskie pasy - łodyżki oraz dwa listki, które następnie zgięliśmy wzdłuż na pół.  Łodyżki i listki wkleiliśmy w nasz bukiet, listki - smarując klejem tylko jedną z połówek (druga odstaje od bukietu, nadając pracy charakter przestrzenny).
4. Na różowym papierze cyrklem (wychodząc ze wspólnego punktu) narysowaliśmy dwa koła - większe i mniejsze, a między nimi odręcznie narysowaliśmy płatki, by następnie wyciąć cały kwiat, ale można to też zrobić w sposób pewniejszy i łatwiejszy - wycinamy z papieru koło i składamy je na 8 części, a następnie u szerszej podstawy nacinamy łuk (zdjęcie poniżej). Koło rozkładamy, płatki odginamy do środka, by uzyskać efekt przestrzenny. Przyklejamy do bukietu, smarując klejem tylko środek kwiatka (bez płatków!)

9. Z niebieskiego papieru wycięliśmy koła, które wkleiliśmy w środki kwiatów.


10. Oba ramiona papieru otaczającego bukiet skleiliśmy ze sobą i gotowe!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się nasz tekst? Nie zgadzasz się z nim? Napisz nam o tym!