CZYTAMY

CZYTAMY

Szukaj na tym blogu

niedziela, 30 marca 2014

Petson i Findus - Sven Nordqvist - audio


Gdzie najlepiej słucha się audiobooków? W aucie oczywiście! Dzieci przywiązane pasami do fotelików cały czas narzekają na nudę. Zwłaszcza, gdy trasa jest długa. Pomyślałam więc, że tam właśnie - chcąc, nie chcąc - słuchać będą. Zapakowałam więc płyty do samochodu i postanowiłam przetestować je przy najbliższej okazji. Na tę - jak się okazało - nie trzeba było długo czekać.

Na pierwszy ogień poszedł "Pettson i Findus". Postanowiłam, że wyczekam, aż dzieci będą miały dość jazdy i miło ich zaskoczę. Tak też zrobiłam. Słysząc o możliwości posłuchania bajki, obydwaj zgodnie przytaknęli. Początek był jednak trudny. Chłopcy nie przywykli do cichego siedzenia w aucie. Co chwila któryś z nich się odzywał, przeszkadzając reszcie słuchaczy. No, ale traf chciał, że musieliśmy zajechać na stację. Tę chwilę przerwy wykorzystałam na podsumowanie tego, co dotychczas usłyszeliśmy (a nie było tego jeszcze wiele). Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że choć w samochodzie panował zamęt, Starszy doskonale orientował się w treści wysłuchanego już opowiadania. Przestałam się więc martwić hałasami. Usiadłam wygodnie i słuchałam. Z każdą kolejną minutą w aucie stawało się coraz ciszej, aż w końcu chłopcy całkowicie umilkli. Młodszego słuchanie uśpiło, Starszy mocno nadstawiał ucha, co będzie dalej, a gdy historyjka dobiegła końca zawołał: "Jeszcze".
   
Tego dnia wysłuchaliśmy dwóch opowiadań. Pozostałe odłożyliśmy na drogę powrotną. Wracając, musiałam je włączyć zaraz po tym, jak wsiedliśmy do auta, bo mój syn nie mógł się już doczekać. Słuchał ich wciąż w ciszy, ale ta - co i raz - przerywana była wybuchami śmiechu, a gdy obydwie płyty zostały już odsłuchane - zaczęliśmy od nowa!
  
Audiobook zatytułowany "Pettson i Findus" zawiera cztery opowiadania skandynawskiego autora i ilustratora Svena Nordqvista: "Kiedy mały Findus się zgubił", "Tort urodzinowy", "Polowanie na lisa" (zyskało status ulubionego) i "Rwetes w ogrodzie". To historie z życia mieszkającego na wsi staruszka, któremu towarzyszy gadający kot (konkluzja, jakoby kot miałby być lepszy od żony bardzo ubawiła mego męża!). Teksty są świetne. Lekkie i zabawne. Z przyjemnością się ich słucha - zwłaszcza w znakomitej interpretacji Jerzego Stuhra. Co prawda dwukrotnie uśpiły Młodszego, ale Starszy nie miał ich dość, a i rodzice słuchali z ciekawością i uśmiechem na ustach.
  
To, czego mi w audiobooku brakowało, to... ilustracje. Na kilku obrazkach możemy co prawda zobaczyć Pettsona i jego kota, ale to nie to samo co książka. Coś czuję, że - jako uzupełnienie płyty - co najmniej jedna wersja drukowana wkrótce do nas trafi. Przecież mnie znacie :)
  
czytajki.blogspot.com
  
Autor: Sven Nordqvist
Czyta: Jerzy Stuhr
Wydawnictwo:Media Rodzina
Wiek:3+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się nasz tekst? Nie zgadzasz się z nim? Napisz nam o tym!