CZYTAMY

CZYTAMY

Szukaj na tym blogu

sobota, 29 marca 2014

Basia i słodycze - Zofia Stanecka„Basia i słodycze” - książeczka o przygodach Basi, która porusza zawsze ważny i aktualny temat dotyczący każdego dziecka: zamiłowanie do słodyczy.

Przygoda Basi rozpoczyna się słodyczową fantazją (snem). Niestety, kiedy przychodzi pora na pobudkę, dziewczynka grymasi i domaga się od mamy słodyczy, a co gorsza nie zjadła jeszcze śniadania. Mama Basi ustaliła sobotę „słodyczowym dniem”, a dziewczynka już w poniedziałek nie rozumie, że nie może dostać upragnionych żelków, czekoladek i ciastek. Na szczęście brat ratuje ją z opresji i oddaje własnego lizaka, którego schował sobie na czarną godzinę. Mama zmęczona porannymi kłótniami zasiada do kawy i... zagryza batonik musli.


W szkole Basia próbuje zagadnąć koleżankę i porozmawiać z nią o słodyczowych przyjemnościach, ale jest przerażona, gdy ta twierdzi, że cukier to trucizna. Nasz bohaterka nie może zrozumieć jak można nie lubić słodyczy.

Popołudniem dziewczynka zjawia się na imprezie urodzinowej koleżanki Zuzi, gdzie do woli objada się słodyczami. Podczas przyjęcia dowiaduje się od kolegi, że ten nie może jeść słodyczy, ponieważ jest uczulony na czekoladę. Na tę wiadomość Basi robi się słabo z przerażenia, jednak nadal kontynuuje cukierkową ucztę.

Po powrocie do domu dziewczynka czuje się bardzo przejedzona i nie ma już ochoty nawet na jednego, maleńkiego lizaczka.

Z książeczki dzieci dowiedzą się, że nie tylko one, ale również dorośli mogą mieć słabość do słodkości, a także że słodyczy można nie lubić albo być na nie uczulonym.

Uważam, że książeczka może być bardzo pomocna w rozmowach z dzieckiem na temat skutków słodkiego obżarstwa. Przygody Basi opisane są z humorem, co ułatwia ich przekaz. Na uwagę zasługują również wspaniałe, kolorowe ilustracje, przypominające rysunki dzieci. Chętnie nie raz sięgniemy do tej książeczki, która nigdy nie straci na aktualności.

Recenzowała:
Kasia – mama 4 - latki

Autor: Zofia Stanecka
Wydawnictwo: Egmont
Wiek: 3+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się nasz tekst? Nie zgadzasz się z nim? Napisz nam o tym!