CZYTAMY

CZYTAMY

Szukaj na tym blogu

niedziela, 27 października 2013

Świat Maksa - Katarzyna Zychla

Są książki zarezerwowane dla Starszego. Są książki, które czyta tylko Młodszy. Są jednak takie, nad którymi pochylają się obydwaj. Należą do nich właśnie przygody Maksa. To sympatyczny hipcio, którego życie bardzo przypomina to dziecięce. Są w nim radości, ale też i smutki. Jest zabawa, ale i obowiązki. Mniejsze i większe problemy, z którymi trzeba sobie radzić. Wreszcie - czas na odkrywanie świata. Ot, dokładnie tak, jak to bywa w życiu przedszkolaka.

Seria poświęcona Maksowi to małe i niepozorne książeczki, które można łatwo schować w torebkę, zabierając je ze sobą na spacer czy w dłuższą podróż. Mogą więc, niczym wierny przyjaciel, towarzyszyć dziecku wszędzie, służąc radą, pomysłem, ciekawie zajmując czas. W każdej z nich skrywają się trzy powiązane tytułem opowiadania oraz niezwykła "pluszowa" grafika, która sprawia, że natychmiast zakochujemy się w bohaterach. Jej autorką jest Agnieszka Filipowska. Stworzone przez nią obrazy i postacie są ciepłe, przytulne, doskonale współgrają z przyjaznym i bliskim każdemu dziecku tekstem.

Dziś seria "Świat Maksa" obejmuje już 9 tytułów: "Zabawy Maksa", "Uczucia Maksa", "Przysmaki Maksa", "Przygody Maksa", "Maks poznaje świat", "Maks i przyjaciele", "Maks i niespodzianki", "Maks i ciekawe pomysły", "Maks dba o zdrowie". Przyjrzyjmy się dziś trzem z nich.

W książce "Maks dba o zdrowie" nasz bohater staje przed trzema wielkimi wyzwaniami. Czeka go szczepienie, wizyta u dentysty, musi też poradzić sobie z chorobą - dręczącym go kaszlem i wysoką gorączką. Na samo wspomnienie igły, Maks gotów jest zrobić wszystko, by odwlec przykry moment. Jednak, pomimo wielu obaw i lęku, ze wsparciem siostry, bohaterowi udaje się dzielnie przetrwać ukłucie, a później gotów jest nawet sam zaszczepić wszystkie swoje zabawki. W końcu nic lepiej nie inspiruje, jak samo życie. Opowiadanie przygotowuje dziecko na wizytę w przychodni, pokazuje, że jest ona niezbędną koniecznością, a strach... strach ma wielkie oczy! Podobnie sprawa wygląda w przypadku wizyty u dentysty. Maksa boli ząb, ale lęk zdaje się przewyższać ból. Ostatecznie hipcio, mając w pamięci szczepienie, daje się przekonać, a dzieci przy okazji dowiadują się, jak wygląda wizyta w gabinecie stomatologicznym oraz dlaczego i jak prawidłowo dbać o zęby. Historia chorego Maksa to już zupełnie inna bajka. To sympatyczne opowiadanie o nielubianej łyżeczce do dawkowania lekarstw, która pewnego dnia... przemawia. Odtąd hipcio będzie patrzył na nią zupełnie inaczej, bo do końca nie wiadomo, czy ta dziwna przygoda była snem, czy też jawą. Cóż, w gorączce zdarzyć się mogą różne dziwne rzeczy...

"Przysmaki Maksa" to opowiadania o tym, co małe łakomczuchy lubią najbardziej - słodkościach, słonych przekąskach, ale i zdrowym odżywianiu. Wszystko rozpoczyna się od historii o zgubnym łakomstwie. Podjadanie maślanych ciasteczek z kuchennego parapetu kończy się, gdy nie zostaje już ani jedno. Problem w tym, że mama chciała podać je na podwieczorek. Maks rozumie swój błąd. Po tym niegrzecznym wybryku nie pozostaje mu nic innego, jak przeprosić i udobruchać mamine serce. W kolejnej opowieści Maks odwiedza wesołe miasteczko. Tu także daje o sobie znać łakomstwo. Czekać na powrót pana zajmującego się prażeniem kukurydzy? Po co? Lepiej wziąć sprawy w swoje ręce. Tyle, że tym razem za dziecięcą niecierpliwość przyjdzie zapłacić. A co powiecie na owocowy bal? Dzięki niemu dzieci poznają nazwy różnych owoców i przekonają się, jak bardzo są one smakowite. Później Maksowy konkurs smakosza możecie powtórzyć w domu z własnymi dziećmi.

Uczucia to bardzo ważna sprawa. Szczególnie dla maluchów, które dopiero uczą się, jak sobie z nimi radzić. Z "Uczuć Maksa" dowiadujemy się - między innymi - jak nieprzyjemna w skutkach może być plotka. Zwykła podsłuchana rodzicielska rozmowa, poniesiona kolejnymi ustami, urasta do rangi wielkiej tragedii. Od tej pory na zebrę Monikę wszyscy zaczynają patrzeć zupełnie inaczej. Najgorsze jest jednak to, że Maks traci zaufanie przyjaciółki, a odzyskać je nie będzie łatwo. Kolejne opowiadanie mówi o wrażliwości na cudzą krzywdę. Maks i jego przyszywana siostra Zuzia znajdują motyla z uszkodzonym skrzydłem i postanawiają mu pomóc, bo w życiu ważne jest też dobre serce. A jak poradzić sobie z zazdrością? Maksa irytuje, gdy siostra dostaje nowe ubranka, choć ona wyrosła ze swoich, a jego są jeszcze dobre. Złości się też, gdy nie dostaje nowej gry, choć niedawno kupił sobie przecież książkę. Mama znajduje na to lekarstwo. Prowadzi dzieci do przytuliska, w którym mieszkają osierocone zwierzątka. Ta wizyta da Maksowi do myślenia.

Książeczki z serii "Świat Maksa" są doskonałą okazją do rozpoczęcia edukacyjnych i wychowawczych rozmów z dzieckiem, ale także do bliższego poznania go.
Recenzja:
czytajki.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się nasz tekst? Nie zgadzasz się z nim? Napisz nam o tym!