CZYTAMY

CZYTAMY

Szukaj na tym blogu

niedziela, 30 marca 2014

Gotowi do szkoły?


Rodzice 5-latków stoją właśnie przed trudnym wyborem. Szkoła czy przedszkole - co wybrać dla swojego malucha? Sprawa wcale nie jest taka prosta. Poza własnymi preferencjami pod uwagę wziąć trzeba także gotowość psychiczną dziecka, którą oceni przedszkolny psycholog oraz gotowość intelektualną. Niestety, ustawa została sporządzona w taki sposób, że dziecko raz puszczone na głęboką wodę, nie można już z niej zawrócić. Dlatego warto zawczasu się upewnić, że nasz maluch sobie poradzi. Z pomocą w tym względzie przychodzi Bazgroszyt i powołana niedawno na jego łamach zakładka "Gotowi do szkoły".

"Bazgroszyt. Gotowi do szkoły" to pierwszy w Polsce test gotowości szkolnej on-line. Opracowany został przez szkolnych nauczycieli w zgodzie z podstawą programową. Skorzystanie z niego nie jest trudne. Najpierw wchodzimy na stronę http://www.bazgroszyt.pl/gotowidoszkoly/, gdzie musimy się zarejestrować. Cały proces jest prosty, krótki i nie wymaga podawania zbyt wielu danych. Ot, nasze imię, adres mailowy i hasło dostępu dla pewności dwukrotnie powtórzone. Następnie na maila otrzymujemy link aktywacyjny, klikamy go i opłacamy usługę. Do wyboru mamy 3 wersje cenowe. Jeśli nasze dziecko dobrze sobie radzi z różnego rodzaju wyzwaniami intelektualnymi, wystarczy wykupić pakiet miesięczny. Jeżeli jednak wiemy, że maluch ma problemy - warto zainwestować w dłuższy.

Po dopełnieniu formalności przystąpić możemy do wykonania samego testu. Wpisujemy imię dziecka, jego rocznik i sadzamy malucha przed monitorem. Na ekranie wyświetli się pierwsze pytanie testowe. Przeczyta je za nas komputer, choć możemy to też zrobić osobiście. Jeśli dziecko nie rozumie polecenia powtarzamy je kilka razy, ale nigdy nie podpowiadamy i nie naprowadzamy. Dajemy dziecku tyle czasu, ile tylko potrzebuje. Nie komentujemy też złych odpowiedzi. Maluch będzie miał możliwość samodzielnej poprawy przy kolejnym wykonywaniu testu.
  
  
Wszystkich pytań jest 24. Są one różnorodne: znajdź cień, ustal schemat, znajdź brakujące elementy, porównaj, umieść w odpowiednim miejscu, policz. Wiedza dziecka oceniana jest w 6 płaszczyznach: porównywanie przedmiotów, analiza i synteza wzrokowa, dostrzeganie prawidłowości, matematyzowanie, rozumienie z uwzględnieniem następstw zdarzeń oraz orientacja w przestrzeni. O każdej z nich możemy sobie po zakończeniu testu przeczytać. Wówczas też otrzymujemy ocenę dziecka. Taką skierowaną do dorosłych, ale także taką skierowaną bezpośrednio do malucha. Dziecko dowiaduje się z niej w czym jest dobre, a co będzie musiało jeszcze poćwiczyć. Tak, poćwiczyć, bowiem na samym teście nie poprzestajemy. Po jego zakończeniu dziecko otrzymuje pakiet ćwiczeń tych kompetencji, które w teście wypadły najsłabiej. Możemy też dowolnie dobrać inne kompetencje, jeśli z jakichś względów chcemy, by nasze dziecko je przećwiczyło, utrwaliło. Całość ma charakter zabawy - przedszkolak z chęcią do testów powraca.
  
  
Po dawce ćwiczeń, gdy dziecko osiągnie wyznaczony cel, a przy tym nagrodę (buziaka mamy, cukierek, lub inny drobiazg - nie szalejmy, dzieci potrafią zdziałać cuda, a my możemy nie mieć tak szybko nagrody pod ręką), możemy pokusić się o kolejne podsumowanie. Raz jeszcze podejść do testu i tak w koło, aż dziecko osiągnie satysfakcjonujący nas poziom lub uzna, że chwilowo ma dość (z autopsji wiem, że o to drugie wcale nie tak łatwo).
  
  
Uwaga: nie wszystkie zadania testu rozwiązujemy na komputerze. Test przewiduje także kontrolę umiejętności grafomotorycznych. W tym celu pobieramy specjalne karty w formacie pdf, drukujemy je i wręczamy dziecku, by wykonało je samodzielnie, osobiście – na podstawie klucza – oceniając poziom przedszkolaka. Zadań jest 9. Te od 1 do 4 dotyczą łączenia linii, te od 5 do 9 dotyczą odwzorowywania. Mali fani Ryska nie będą zawiedzeni, na poszczególnych kartach znajdą bowiem swoich ulubionych bohaterów, dzięki którym wykonywanie zadań, a później ćwiczeń stanie się przyjemnością. 
 
  
Zadbajmy o dobry start naszych dzieci i już dziś sprawdźmy, jak sobie radzą, by w dniu rozpoczęcia nauki nie stanąć w obliczu problemu. Jak podaje Barbara Wilgocka Okoń w książce "Gotowość szkolna dzieci 6-letnich": "Z badań nad związkiem między poziomem gotowości szkolnej a późniejszym sukcesem w szkole wynika, iż dzieci o bardzo dobrej gotowości szkolnej mają 95% szansy na pełne powodzenie w szkole!"
   
Małgorzata Powirska-Rządzińska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się nasz tekst? Nie zgadzasz się z nim? Napisz nam o tym!