CZYTAMY

CZYTAMY

Szukaj na tym blogu

niedziela, 30 marca 2014

Karlsson z Dachu - Astrid Lindgren - audio

Wieść echem niesie, że Edyta Jungowska nagrywa już kolejne audiobookowe aranżacje książek Astrid Lindgren. Tym razem pojawić się mają Lotta i Emil. My tymczasem – za pośrednictwem platformy multimedialnej Audeo – powracamy do wcześniejszych jej nagrań.

Na opowieść o Karlssonie, bo o niej mowa, składają się trzy audiobooki: „Braciszek i Karlsson z dachu”, „Karlsson z dachu lata znów” oraz „Latający szpieg czy Karlsson z dachu”. To historie napisane z wielkim polotem i olbrzymią dawką humoru. W końcu wyszły spod pióra wybitnej szwedzkiej pisarki – Astrid Lindgren. Wymyślony przez nią Braciszek, bo od niego musimy zacząć, jest siedmiolatkiem. Najmłodszym członkiem pięcioosobowej rodziny. Jego żywot nie różni się mocno od tych, które wiodą jego rówieśnicy. Do czasu. Pewnego dnia staje bowiem przed nim Karlsson – młody, niewysoki, pulchny jegomość, który poza wielkim ego, posiada jeszcze jedną charakterystyczną cechę – umieszczone na plecach śmigiełko, pozwalające mu latać. Karlsson i Braciszek szybko znajdują wspólny język. Tak rozpoczyna się ich wspólna droga, pełna przygód i psot, które momentami bawią aż do łez – nie tylko dzieci. To co mnie – osobę dorosłą – najbardziej ujmuje w tych opowieściach, to charakter tytułowego bohatera, który święcie wierzy, że jest najlepszy na świecie i to we wszystkim. Pewny siebie, by nie rzec – zarozumiały. W opisie autorki daleko mu do ideału, lecz on sam nie ma najmniejszych kompleksów. W końcu uważa się za przystojniaka. Swym podejściem czasem irytuje, czasem wzrusza, a czasem bawi, ale jednocześnie daje nam przykład, że mimo pewnych słabości, warto wierzyć w siebie!

Ta znakomita seria książkowa doczekała się też wybornej interpretacji dźwiękowej. Jej autorką jest wspomniana wcześniej Edyta Jungowska, która dwoi się i troi by naśladować poszczególnych bohaterów, a że ciekawie pracuje głosem, a do tego posiada ciepłą tonację – dzieciaki ją uwielbiają. Nie ważne czy w roli Karlssona, czy innych lindgrenowskich postaci. W dodatku głosowi pani Edyty towarzyszą różne efekty dźwiękowe, które czasem wzbudzają napięcie, a czasem śmieszą. Tak opracowanej całości słucha się z wielką przyjemnością i choć nagrania są długie (180 minut jedno – oczywiście podzielone na krótsze rozdziały), u końca i tak czujemy niedosyt, bo chciałoby się jeszcze.
  
czytajki.blogspot.com
  
Autor: Astrid Lindgren
Czyta: Edyta Jungowska
Wydawnictwo: Jung-OFF-ska
Wiek: 3+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się nasz tekst? Nie zgadzasz się z nim? Napisz nam o tym!