CZYTAMY

CZYTAMY

Szukaj na tym blogu

piątek, 14 marca 2014

Opowiadania z morałem - praca zbiorowa

"Opowiadania z morałem" to zbiór 21 historii napisanych przez polskich autorów. Prostych, przyjemnych, odnoszących się do ważnych, a czasem niełatwych dziecięcych problemów. Inspirująca pozycja, która nam - dorosłym - ułatwia rozmowy z dzieckiem, a naszym podopiecznym - zrozumienie złożoności otaczającego ich świata

Bohaterami "Opowiadań z morałem" są dzieci. Czasem królewskie, bo nawet one mogą mieć typowe dla młodych ludzi problemy - ani bogactwo, ani status społeczny od nich nie zwalniają. Dla przykładu królewna Kartoflanka jest dość kapryśna. Całe królestwo żywi się kartoflami, a ona odmawia jedzenia potraw ziemniaczanych. Kucharz staje na głowie. Ziemniaki przybierają kształt zwierzątek, czy kolorowych klocków. Mała dama nie daje się jednak oszukać. Do czasu! Pewnego dnia na królewskim dworze pojawia się Czarodziej, który przygotował dla dziewczynki frytki i placki ziemniaczane. Czy udało mu się ją przekonać do jedzenia? A czy znacie dziecko, które nie lubiłoby frytek? 

Poza królewskimi, są także bardziej urealnione historie. Przyjrzyjmy się dla przykładu Ewie. To dziewczynka, która chciałaby mieć wszystko. Piękne zabawki, ładne sukienki, psa. Rodzicom trudno sprostać tym zachciankom. Zaskakują jednak swą córkę w inny sposób. Ewa dostaje w prezencie brata! To pozwala jej zrozumieć, że nie tylko jej marzenia są ważne, że dorośli także mają swoje potrzeby. Tymczasem niespodzianka okazuje się fajniejsza, niźli piesek czy rower.

W opowiadaniach pojawiają się także chłopcy. Bartkowi koledzy dokuczają z powodu koloru jego włosów, wołając na niego "ruda kitka", co wywołuje płacz chłopca. Okazuje się jednak, że nie wszyscy wokół są źli. Pewnego dnia w obronie Bartka staje starszy kolega. Dzięki jego wsparciu dzieci przestają się śmiać, a sam Bartek zauważa, że rudy kolor może być piękny i nie warto przejmować się przezwiskami.

Nie zdradzę wszystkich historii. Przeczytajcie je razem z dziećmi. W domu lub przedszkolu. Porozmawiajcie o nich. Może w trakcie takich rozmów i Wasze dzieci przyznają się do jakichś trapiących je bolączek. 

PS. Książka napisana jest dużą czcionką, a opowiadania są niezbyt długie - dzięki temu pozycja doskonale nadaje się na lekturę dla początkujących czytelników.

Recenzja: 
Ania - pedagog, mama 5-latka 

Praca zbiorowa, "Opowiadania z morałem", Wyd. Papilon, 176 s., wiek: 3+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się nasz tekst? Nie zgadzasz się z nim? Napisz nam o tym!