CZYTAMY

CZYTAMY

Szukaj na tym blogu

niedziela, 30 listopada 2014

Wiersze nie tylko dla dzieci - ks. Jan Twardowski

Twórczość księdza Twardowskiego jest niezwykła. Jej urok tkwi w prostocie. Chociaż nie stroni ona od filozofowania i stawiania trudnych pytań, okazuje się, że odpowiedzi na nie bywają bardzo proste. Czasem wystarczy się rozejrzeć, przyjrzeć otaczającemu nas światu. To w nim ks. Twardowski szuka inspiracji, to do niego często się odwołuje.

Przesycone religijnymi treściami utwory ks. Jana nie są twórczością dla każdego (pozostaję tu tolerancyjna wobec osób innych wyznań oraz niewierzących). Poeta często pisze w nich o Bogu, o jego poszukiwaniach i prostym odnajdywaniu. Wszystko to w ciepły, niejednokrotnie humorystyczny sposób, który trafia nie tylko do dzieci (bo przecież opisywany przeze mnie zbiór jest właśnie im dedykowany), ale także i do dorosłych - niezależnie czy mają 25, 55 czy 85 lat. Wiersze ks. Twardowskiego pozwalają się na chwilę zatrzymać, zastanowić nad sensem życia, odnaleźć Boga. Czasem wzruszają, innym razem niosą ukojenie, pociechę, podnoszą na duchu. Najmłodszym przyjaźnie tłumaczą, jak w prosty sposób dostrzec Boga. Wszystko to bez wzniosłości i patosu. Tak po prostu, po ludzku.

 W zbiorze wydanym przez Muzę poetyckiej twórczości Twardowskiego towarzyszą cytaty księdza. Znajdujemy w nich wyjaśnienie, czym jest praca pisarza, ale też odniesienia, czy wręcz porównania do dzieci. Wszystko podane w przejrzysty, zrozumiały dla najmłodszych sposób.

Całość zbioru dopełniają ilustracje Doroty Szoblik. Sympatyczne, ciepłe, choć proste. Doskonale współgrające z treścią tomiku, doskonale ją oddające.

Recenzowała:
Małgosia - podwójna mama

Autor: ks. Jan Twardowski
Wydawnictwo: Muza
Wiek: 3+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się nasz tekst? Nie zgadzasz się z nim? Napisz nam o tym!