CZYTAMY

CZYTAMY

Szukaj na tym blogu

środa, 19 czerwca 2013

Bajkowy przewodnik dla dzieci


Gdy tylko zobaczyłam tę małą książeczkę pomyślałam, że to kolejny nudny przewodnik. Jednak wielkie było moje zdziwienie, gdy przyjrzałam mu się bliżej. Jeszcze nigdy nie miałam w ręku tak pomysłowo i ciekawie napisanego przewodnika. Co prawda zamiast czytać go w Jagniątkowie, czytałam w Warszawie, ale jest tak inspirujący, że z pewnością zabiorę syna w te piękne miejsca, abyśmy mogli osobiście poznać uroki miejscowości opisanej w przewodniku.

Zachwyciły mnie przede wszystkim bajeczki umieszczone w przewodniku, napisane przez Marię Nienartowicz. Dzięki nim w bajkowy sposób można poznać tą urokliwą cząstkę Jeleniej Góry o każdej porze roku. Cała przygoda rozpoczyna się w Domu Noblisty Gerharta Hautpmanna, który obecnie jest miejskim muzeum. Autorka w prosty sposób wyjaśnia, kto to jest noblista. Można znaleźć tu ważne informację o muzeum oraz ciekawostki z nim związane. Dalej dowiadujemy się jak wygląda Jagniątków zimą i co można tam o tej porze roku robić. Jakie sporty zimowe można uprawiać, co dobrego można zjeść. Poznajemy zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia oraz symbolikę ozdób choinkowych. Na pewno po tej lekturze niejedno dziecko będzie marzyło o przejażdżce saniami rogatymi.

W kolejnej części przewodnika zwiedzamy Jagniątków wiosną. Poznajemy wiosenne kwiaty oraz zwyczaje i tradycje Wielkanocne. Oprócz opisów ciekawych miejsc, które należy odwiedzić, w przewodniku znajdują się liczne ciekawostki, np. co to jest echo, chybotki czy Śnieżne Kotły. Dzieci poznają różne rodzaje kwiatów i grzybów. A w wolnej chwili, gdy na dworze pada deszcz, bądź gdy po całodziennym spacerze wracamy do miejsca wypoczynku można zajrzeć do przewodnika i rozwiązać: krzyżówki, rebusy, łamigłówki, pokolorować obrazki. Bowiem autorzy przewodnika zadbali o to by młody człowiek nawet na wakacjach rozwijał swój umysł oraz ciało. Do przewodnika dołączone są kredki i notesik, także nawet podczas podróży dziecko nie będzie się nudzić.

W tym samym klimacie napisany jest kolejny przewodnik z serii: Bajkowe przewodniki dla dzieci – Szklarska Poręba. Na wstępie dowiadujemy się jak dojechać do tej miejscowości, gdzie położona jest ona na mapie, jaki jest jej herb oraz zapoznajemy się z historią miasta. Następnie wybieramy się na wycieczkę do Leśnej Huty Szkła oraz na wyprawę po skarby, podczas której poznajemy kamienie szlachetne, takie jak: kwarc, ametyst czy kryształ górski. W przewodniku znajdują się również podpisane zdjęcia kwiatów, dzięki czemu dzieci wzbogacą swoją wiedzę przyrodniczą, poznają również wiele gatunków skał. Podczas wyprawy po Szklarskiej Porębie usłyszymy opowieść o dzielnym i odważnym przebiśniegu, o rusałce i Kamieńczyku oraz poznamy legendę o Trzech Świnkach. Do tego przewodnika również dołączone są kredki, notesik, a dodatkowo jeszcze mapa oraz pocztówki, które można wysłać bliskiej osobie. Przewodnik napisany jest z humorem, zawiera wiele ciekawostek, pięknych zdjęć, ważnych informacji, a także liczne kolorowanki, zadanka, łamigłówki, grę planszową. Dzięki temu jest świetny zarówno na słoneczne, jak i pochmurne dni. Dziecko poprzez podróż z tym przewodnikiem poszerzy swoją wiedzę z wielu dziedzin, między innymi: przyrody, botaniki, ornitologii, geografii, matematyki, języka polskiego. Rodzice również znajdą tu wiele cennych informacji dotyczących hoteli, restauracji, atrakcji turystycznych, sposobu poruszania się po okolicy, bowiem Szklarska Poręba ma ciekawe szklaki rowerowe oraz narciarskie.

Obydwa przewodniki są niezwykle ciekawe. Myślę, że zainteresują każdego, zarówno malucha, średniaka jak i starszaka. My już wpisujemy na listę naszych wypraw bajkowy Jagniątków oraz magiczną Szklarską Porębę. Zachęcamy i Was.

Recenzowała:
Ania - mama 4-latka

Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: AD REM
Wiek: 5+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się nasz tekst? Nie zgadzasz się z nim? Napisz nam o tym!