CZYTAMY

CZYTAMY

Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 14 grudnia 2015

Przybij piątkę komiksowi (dla dzieci) #2015

Zachęcona przez Macieja Gierszewskiego (dziękuję!), prowadzącego bardzo inspirującą stronę Są komiksy dla dzieci, przyłączam się do akcji "Przybij piątkę komiksowi", jaką po raz drugi zainicjował serwis Aleja Komiksu. Poniżej polecam pięć komiksów dla dzieci (w końcu to Dziecio-mamia) wydanych w Polsce w 2015 roku. Są to publikacje, które poleciłabym nawet osobom komiksów na co dzień nieczytającym, zarówno starszym dzieciom (powyżej 6 lat), jak i rodzicom. Wszystkie przeczytał najpierw mój dziewięcioletni syn, czasem po 2 razy z rzędu, a potem do lektury zostałam dopuszczona ja. I bawiłam się przynajmniej tak dobrze jak "pierwoczytający".

Nasze tegoroczne ulubione komiksy to w większości produkcje polskie, choć czytujemy i te zagraniczne, zwłaszcza "klasyczne". Zaznaczam, że w 2015 roku zostało wydanych więcej dobrych "dymkowanych" historii polskich autorów, ale albo jeszcze ich nie czytaliśmy ("Powrót Rzęsorka", "Niezła draka, Drapak!"), albo nie zachwyciły nas aż tak bardzo. 

Zacznę od dwóch części nowej serii, która formalnie jest nie tylko komiksem, ale, pisana i rysowana przez doświadczonych i utalentowanych twórców komiksów, może zdobyć serca czytelników nieprzekonanych do książek złożonych z kadrów oraz dymków. Współczesna książka dla dzieci często wymyka się podziałom gatunkowym, a komiks to też książka.1. Rafał Skarżycki (tekst), Tomasz Lew Leśniak (rysunki), Hej, Jędrek! Przepraszam, czy tu borują?, Nasza Księgarnia, Warszawa 2015.

Jędrek jest dokładnie tak samo cwany i fajny, jak Wasze dzieci. Dynamiczne rysunki, idealnie dopasowane do kwestii komiksowych (w dymkach) i tych spoza kadru, szkolne wrednostki i kryminalny smaczek gładko wciągają dziecko w świat komiksu.
2. Rafał Skarżycki (tekst), Tomasz Lew Leśniak (rysunki), Hej, Jędrek! Gdzie moja forsa?, Nasza Księgarnia, Warszawa 2015.

Jeśli przy pierwszej części nie pomyśleliście o tym, by rozpatrywać, czy czytacie powieść, czy komiks, to i w drugim "Jędrku" sobie odpuścicie, tu też kooperacja (i komitywa) autorów jest tak znakomita, że po lekturze nie pamięta się, co było napisane, a co narysowane. Antyporadnik wygrywania talent show oraz innych sposobów zdobywania bogactwa i sławy spodoba się większości młodych ludzi.

3. Maciej "Maiki" Kur (scenariusz), Piotr "Bedyk" Bednarczuk (rysunki), Lil i Put. Chodu!, Klub Świata Komiksu – album 906, Egmont Polska, Warszawa 2015.

Małoludy są świetną propozycją dla początkujących czytelników komiksów i tych, którzy już z niejednego kadru słowa i obrazki spijali. Bohaterowie zupełnie niegodni naśladowania przeżywają godne współczucia przygody, które za sprawą niewiast (bardzo oryginalnych) komplikują się jeszcze bardziej niż w pierwszym, zeszłorocznym tomie "Lila i Puta".4. Henryk Jerzy Chmielewski, ELEMELEmentarz, Prószyński i S-ka, Warszawa 2015.

Papcio Chmiel udowadnia, że komiks to polska tradycja, służy uczłowieczaniu i byle analfabeta go nie zrozumie. W roku wysypu alternatywnych elementarzy i objęcia sześciolatków obowiązkiem szkolnym, wysłanie 57-letniego pierwszoklasisty (Tytusa) na podbój systemu edukacji z ELEMELEmentarzem pod pachą było jednym z lepszych żarcików.5. My Little Pony – Mój Kucyk Pony: Przyjaźń to magia, tom 3, scenariusz: Katie Cook, rysunki i okładka: Andy Price, kolory: Heather Breckel, przekład z języka angielskiego: Jacek Drewnowski, Klub Świata Komiksu – 919, Egmont Polska, Warszawa 2015.

Ten komiks to zabawa stereotypami, kolorami (wraz z białym kucykiem na strony jednej z historyjek trafia sporo tej barwy, zarezerwowanej zazwyczaj dla dymków), czcionkami, konwencjami. Trzecia odsłona serii "Mój Kucyk Pony: Przyjaźń to magia" jest po prostu dobrym wprowadzeniem w nieco bardziej zaawansowane i abstrakcyjne sfery koniko- oraz komiksomanii.
Do przybicia piątki komiksowi nominuję Małgorzatę PRz (blog Czytajki - dziecięcych książek czar), która wychowuje młodych adeptów komiksoznawstwa stosowanego (podobnie jak ja – jednego). 

Cztery kolejne zaproszenia do zabawy wysyłam do trzech wspaniałych bibliotek i jednej wyjątkowej, kameralnej księgarni dziecięcej – a raczej do reprezentujących je osób, które bacznie obserwują, co nowego dzieje się w książce dla dzieci.

Biblioteka Małych Odkrywców (Biblioteka Małych Odkrywców) – oddział biblioteki na warszawskiej Woli (Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy), do której zasobów szybko po wydaniu trafiają między innymi kolejne tomy "Fistaszków", komiksów o Percym Jacksonie, serii "Praga gada" czy przygód Hiperelvisa.

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy (Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy) – również niestroniąca od "Fistaszków", "Hej, Jędrków!" czy Hiperelvisów, błyskawicznie wprowadzająca do księgozbioru wybrane komiksy (ostatnio, niecały miesiąc po premierze, wypożyczyliśmy "Sisters") i perełki polskiej ilustracji ("Pszczoły" oraz "O Mikołaju, który zgubił prezenty" były dostępne już na przełomie listopada i grudnia 2015 roku).

Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Tynieckiej w Warszawie (Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Dzielnicy Mokotów) – istniejąca od roku, goszcząca polskich literatów i twórców książki dla dzieci, była też gospodynią gali wręczenia nagród IBBY 2015, zależy jej na rozwoju i nowoczesności polskiej książki – czy zalicza się do niej komiks?

Dwa Koty – bardzo wiele niepowierzchowności na bardzo niewielkiej powierzchni!

Na jakie tegoroczne premiery komiksowe postawili Państwo i Państwa czytelnicy? Co wpłynęło na takie wybory? Czy Wasze półki uginają się od komiksów, czy są "od nich"... puste? A może zainteresują Państwa propozycje osób uczestniczących w akcji "Przybij piątkę komiksowi"?

Zasady zabawy zacytuję za Maciejem Gierszewskim (https://dybuk.wordpress.com/2015/12/10/przybij-piatke-komiksowi-dla-dzieci-2015/): "Podajemy pięć tytułów komiksów i wskazujemy pięć osób, które mają zrobić to samo. Wskazujemy komiksy wydane między listopadem 2014 roku a listopadem 2015 roku. Jest duża szansa, że łatwo będzie je kupić. To też okrągły rok od poprzedniej edycji. Podajemy dwa zdania uzasadnienia wyboru. Róbcie to na swoich stronach www, FB, TT itd., tagując #przybij5komiksowi. Dzięki tagom będzie można zebrać typy i zrobić zestawienie najczęściej polecanych".

Tekst i zdjęcia:
Boschonka Ia

1 komentarz:

  1. Mamy w domu komiks z kucykami :) Mojej siedmiolatce bardzo się on podoba :)

    OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się nasz tekst? Nie zgadzasz się z nim? Napisz nam o tym!